Reklama

Wiadomości

Zawiadomienie do prokuratury ws. prześladowania chrześcijan

Podczas rekolekcji dla młodzieży różne formy ekspresji w tym teatralne są stosowane od lat.

Artur Stelmasiak

Podczas rekolekcji dla młodzieży różne formy ekspresji w tym teatralne są stosowane od lat.

Lewicowa organizacja oraz sprzyjające jej media zorganizowały nagonkę na organizatora rekolekcyjnej Oazy w Tylmanowej. - Składam zawiadomienie do prokuratury, bo nie możemy się godzić na to, by chrześcijanie w Polsce byli prześladowani - mówił podczas konferencji prof. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas rekolekcji dla młodzieży organizowanych przez archidiecezję łódzką w Tylmanowej odbyły się zajęcia tematyczne, w których młodzież na kilkadziesiąt minut związała sobie ręce, by w ten sposób zobrazować, jak działa „zniewolenie grzechem" . Podopieczni w każdej chwili mogli sami zdecydować się na rozwiązanie skrępowanych rąk. Tego typu zajęcia w pracy z młodzieżą są normalnym środkiem przekazu nie tylko na rekolekcjach, ale także np. na obozach harcerskich.

Prawdopodobnie ktoś z uczestników pochwalił się zdjęciem z tych zajęć w mediach społecznościowych, a temat od razu podchwyciła lewicowa organizacja o przewrotnej nazwie „Biuro Obrony Praw Dziecka” (nie jest związane z Rzecznikiem Praw Dziecka ani Komitetem Praw Dziecka). "Biuro" opublikowało alarmujący wpis sugerujący, że na rekolekcjach dzieciom wyrządzana jest krzywda, a opiekunowie znęcają się nad nimi. W związku z tym organizacja postanowiła zgłosić sprawę do prokuratury, a sprawa nabrała rozgłosu na początku sierpnia po publikacjach m. in. w Onecie, TVN24, Gazecie Wyborczej i Super Ekspresie, które przeprowadziły nagonkę na organizatorów rekolekcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sprawę zbadał Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka prof. Marcin Warchoł, który teraz postanowił złożyć doniesienie na lewicową organizację tzn. „Biuro Obrony Praw Dziecka”. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa z artykułów 194 i 238 Kodeksu karnego. Szczególnie ten pierwszy nie jest zbyt często przywoływany – a mówi o dyskryminacji wyznaniowej i ograniczaniu praw przysługujących ze względu na przynależność wyznaniową. - Wolność religijna stanowi podstawowe prawo człowieka. Dla osób wierzących jest ona szczególnie ważna, bo prowadzi do zbawienie oraz wykracza po za nasze tu i teraz - mówił podczas konferencji prasowej Marcin Warchoł. - Stowarzyszenie „Biuro Obrony Praw Dziecka” poprzez dyskryminację, agresję i złożenie fałszywego zawiadomienia przeciwko wiernym, którzy brali udział w rekolekcjach, dopuściło się nieakceptowalnego naruszenia wolności religijnej. Chcą w ten sposób ośmieszyć i podeptać prawdy wiary i wartości najświętsze dla chrześcijan - dodał minister.

Prof. Marcin Warchoł przypomniał, że na Oazach założonych przez ks. Franciszka Blachnickiego zawsze były warsztaty, zajęcia teatralne, które obrazowała walkę z grzechem i uzależnieniami. I właśnie elementem takich zajęć było wiązanie rąk jako symbolu zniewolenia grzechem. - Uczestniczmy w wielu wydarzeniach religijnych. Chodzimy na pielgrzymki, uczestniczymy w Drogach Krzyżowych i w jasełkach właśnie po to, by pogłębiać swoją wiedzę i wiarę religijną. Nie możemy godzić się, by chrześcijanie w naszym kraju byli traktowani jak sekciarze, bo za chwilę słowo "grzech" będzie uznane za mowę nienawiści. Moja żona ostatnio przeszła 30 kilometrów z siedmioletnią córką i ktoś może ją oskarżyć, że męczy dziecko. A organizatorzy Drogi Krzyżowej zostaną oskarżeni, że straszą dzieci. Słowa o Sądzie Ostatecznym zostaną uznane za szantaż i agresję - tłumaczył Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka.

W uzasadnieniu doniesienia do prokuratury wskazano, że Konstytucja RP i prawo międzynarodowe gwarantują wolność religii i wyznania jako prawo podstawowe, co wielokrotnie potwierdzały orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dodaje, że ETPC orzekł zresztą, że władza państwowa jest uprawniona, by karać za „zachowania polegające na wtargnięciu, przerwaniu czy spowodowaniu zakłócenia ceremonii religijnej.

Reklama

W tym kontekście nagłośnione i skrytykowane przez „Biuro Obrony Praw Dziecka” wiązanie rąk uczestnikom rekolekcji w Tylmanowej stało się przedmiotem ataku stowarzyszenia, które „nie tylko rozpowszechniło nieprawdziwe informacje na temat powyższych rekolekcji oazowych, ale także zawiadomiło w tej sprawie prokuraturę, zarzucając organizatorom znęcanie się nad dziećmi.

W zawiadomieniu ministra Warchoła podkreślono, że opisywanie praktyk religijnych jako rzekomych praktyk kryminalnych wywiera fatalny wpływ na psychikę dzieci. Celem Biura jest atak na Kościół katolicki, praktyki religijne szanowane od wieków i odarcie z poczucia godności ich uczestników – dzieci i rodziców. Chcą w ten sposób wytworzyć poczucie zagrożenia i zaszczuć osoby legalnie praktykujące wiarę w ramach wspólnoty, jaką jest Kościół katolicki. - Lewacka organizacja prowadzi cyniczną akcję odzierania z godności uczestników i organizatorów oazy. Do tego doszła operacja medialna mająca dyskryminować wierzących – dodaje wiceminister sprawiedliwości.

Artur Stelmasiak

Podziel się:

Oceń:

2022-08-19 15:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Indonezja: na Zachodniej Sumatrze podpalono kościół katolicki

Foter.com /CC BY

W rejonie wiejskim w dystrykcie Kinali (region West Pasaman) na Zachodniej Sumatrze wybuchł pożar, który poważnie uszkodził miejscowy kościół katolicki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Mary Panny.

Więcej ...

O. Stanisław Tasiemski nowym prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej

2025-07-04 19:33
O. Stanisław Tasiemski

KAI

O. Stanisław Tasiemski

O. Stanisław Tasiemski, dominikanin, dotychczasowy członek Zarządu Katolickiej Agencji Informacyjnej został wybrany na nowego prezesa tej instytucji. Wyboru dokonano w związku z dymisją jaką złożył Marcin Przeciszewski, który kierował KAI przez 32 lata czyli od początku jej istnienia.

Więcej ...

Chrześcijanka w rządzie Syrii: różnorodność jako szansa

2025-07-05 17:23
Flaga syryjska

PAP/EPA

Flaga syryjska

Jedyna kobieta i jedyna chrześcijanka w syryjskim rządzie tymczasowym podkreśla różnicę między religijnością a radykalizmem. W rozmowie z niemieckim magazynem „Der Spiegel” Hind Kabawat powiedziała, że ufa rządowi kierowanemu przez islamistów, że kraj po wojnie poprowadzi on w dobrą przyszłość. 51-letnia polityk przyznała, że kocha swoją religię i chodzi do kościoła, „ale to nie znaczy, że nienawidzę wszystkich niechrześcijan”. Przeciwnie, chrześcijaństwo pomogło jej rozumieć i kochać inne religie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...