US Open - droga do finału Świątek dłuższa i bardziej wymagająca niż Jabeur

Iga Świątek po zwycięskim meczu półfinałowym US Open

PAP/RAY ACEVEDO

Iga Świątek w drodze do finału wielkoszlemowego US Open w Nowym Jorku w sześciu meczach straciła dwa sety, 45 gemów, a na korcie spędziła 10 godzin i 51 minut. Jej rywalka - tunezyjska tenisistka Ons Jabeur - grała ponad półtorej godziny mniej.

21-letnia Świątek tylko dwa pierwsze mecze rozstrzygnęła szybko, w nieco ponad godzinę. Najdłużej trwało jej spotkanie w 1/8 finału z Niemką Jule Niemeier - dwie godziny i 24 minuty. Ponad dwie godziny grała też w półfinale z Białorusinką Aryną Sabalenką.

Z kolei siedem lat starsza od Polki Jabeur ponad dwie godziny rywalizowała tylko w 3. rundzie z Amerykanką Shelby Rogers. Jej łączny czas spędzony na korcie to 9 godzin i 7 minut. Straciła jednego seta, ale przegrała więcej od Świątek gemów - 51.

Polka w drodze do finału musiała pokonać znacznie wyżej notowane zawodniczki niż Jabeur. Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wyeliminowała rozstawione z numerem szóstym Sabalenkę i ósmym Amerykankę Jessicę Pegulę. Teoretycznie najmocniejszą rywalką Jabeur była grająca z numerem 17. Francuzka Caroline Garcia.

ćwierćfinał
Świątek - Jessica Pegula (USA, 8) 6:3, 7:6 (7-4)

ćwierćfinał
Jabeur - Ajla Tomljanovic (Australia) 6:4, 7:6 (7-4)

Iga Świątek

Rozstawiona z numerem siódmym Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego US Open, tracąc pierwszego seta w turnieju. Tenisistka z Raszyna, która pokonała Francuzkę Fionę Ferro 3:6, 7:6 (7-3), 6:0, zmierzy się teraz z Estonką Anett Kontaveit (28.).