Reklama

Franciszek

Tydzień w Watykanie

Rozjazdy

Papież  Franciszek podczas Mszy św. w Materze na południu Włoch, 25 września 2022 r., na zakończenie 27. Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek podczas Mszy św. w Materze na południu Włoch, 25 września 2022 r., na zakończenie 27. Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Papież, szczególnie na końcu ostatniego tygodnia i początku obecnego był w rozjazdach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw 24 września odwiedził Asyż, by dzień później udać się na południe Włoch, do mniej znanego miasta – Matery. W sobotę, w Asyżu spotkał się z młodymi ekonomistami, którzy od czwartku debatowali nad koniecznymi w ekonomii zmianami po to, aby świat, światowa gospodarka stała się lepsza, bardziej sprawiedliwa, bez tak wielkich jak dziś nierówności.

W niedzielę, w Materze Ojciec Święty uczestniczył w zakończeniu włoskiego XVII Krajowego Kongresu Eucharystycznego. W Asyżu młodym mówił o konieczności zmiany dzisiejszej ekonomii śmierci na ekonomię życia. Hasło Franciszka przywodzi na myśl termin „cywilizacja śmierci” używany przez św. Jana Pawła II, przy różnych okazjach, ale na pierwszym miejscu w encyklikach Veritatis Splendor i Evangelium Vitae, którego przeciwstawieniem jest cywilizacja życia/cywilizacja miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek podpisał z młodymi ekonomistami pakt na rzecz gospodarki opartej na wartościach ewangelicznych. Coraz więcej ekonomistów dochodzi do przekonania, że światowa gospodarka potrzebuje zmiany, bo także dotychczasowe modele gospodarcze ponoszą winę za dzisiejszą sytuację.

W Materze z kolei, na Kongresie dotyczącym wszak Eucharystii też poniekąd wskazywał na niedoskonałość obecnego porządku, także ekonomicznego, bo nawiązując do przypowieści o bogaczu i Łazarzu mówił, że jest ona „wciąż historią naszych czasów: niesprawiedliwości, nierówności, zasoby ziemi rozdzielane niesprawiedliwie, nadużycia możnych wobec słabych, obojętność na wołanie ubogich, otchłań, którą kopiemy każdego dnia rodząc marginalizację, nie mogą nas pozostawić obojętnymi”.

Kościół ma być eucharystyczny, to znaczy taki „który klęka przed Eucharystią i z zachwytem wielbi Pana obecnego w chlebie; ale który umie także pochylić się ze współczuciem nad ranami tych, którzy cierpią”.

Podziel się cytatem

Reklama

W rozjazdach byli też najbliżsi współpracownicy Franciszka. Watykański numer II, kard. Pietro Parollin przebywał w Nowym Jorku, gdzie uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Rozmawiał m.in. z rosyjskim ministrem Siergiejem Ławrowem. Z kolei „numer trzy” w Watykanie, abp Edgar Peña Parra, substytut do spraw ogólnych watykańskiego Sekretariatu Stanu przebywał w Timorze Wschodnim. Okazją było otwarcie nowej nuncjatury, ale dyplomata spotkał się również z najważniejszymi osobistościami tego kraju.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-26 07:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież otworzył pierwszą kongregację generalną Synodu

Grzegorz Gałązka

Na potrzebę pokory słuchania, głębokiego rozeznania sytuacji współczesnej młodzieży, porzucenia uprzedzeń i stereotypów, zwalczania „plagi klerykalizmu”, a z drugiej strony „wirusa samowystarczalności” i wreszcie przebudzenia serc oraz „dialogu z przyszłością wskazał Franciszek podczas pierwszej kongregacji generalnej synodu o młodzieży.

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza