Reklama

Niedziela Rzeszowska

Hollywoodzki aktor na rzecz prześladowanych chrześcijan

Archiwum Fundacji SOS dla Życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Podkarpaciu powstaje Ośrodek Pomocy dla Prześladowanych Chrześcijan. Aby zwrócić uwagę szerszej społeczności na problem dyskryminacji chrześcijan na świecie, odbyła się w Rzeszowie wielka impreza charytatywna. Na zaproszenie organizatorów wziął w niej udział m. in. Stephen Baldwin, gwiazda Hollywood.

Stephen Baldwin jest jedynym konserwatystą i głęboko wierzącym chrześcijaninem z aktorskiego klanu Baldwinów. Jego rodzice byli katolikami. Szybko stał się popularnym aktorem, choć nie zagrał w takich przebojach, jak jego starsi bracia Alec czy William. Pojawiał się najczęściej w komediach i wielu filmach klasy B. Aktor w swoim życiu miał problemy z alkoholem i narkotykami. Przełomem w życiu Stephena był zamach na WTC w 2001 roku, który spowodował jego nawrócenie się na chrześcijaństwo. Aktor wyznał swoje grzechy w wydanej w 2006 roku książce "The Unusual Suspect", której tytuł nawiązywał do amerykańskiego tytułu filmu „Podejrzani”. To właśnie w niej opisał swoją przemianę, i zawierzenie Chrystusowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O idei Ośrodka Pomocy dla Prześladowanych Chrześcijan z jego autorem, ks. Tomaszem Jegierskim, prezesem Fundacji „SOS dla życia”, rozmawia Dorota Zańko

Dorota Zańko: - Proszę powiedzieć, na jakim etapie realizacji znajduje się Ośrodek Pomocy dla Prześladowanych Chrześcijan?

Ks. Tomasz Jegierski: Ten projekt realizujemy wspólnie z oo. Bernardynami z Rzeszowa. Ośrodek powstanie na Podkarpaciu. Rozważamy jeszcze dokładną lokalizację. Mamy już projekt placówki. Obiekt będzie liczył 40 mieszkań dla 160 osób. Aby ruszyć z budową, potrzebujemy jednak zgromadzić odpowiednie środki. Stąd pomysł na bal charytatywny.

- Dobór gwiazd na tym balu nie był przypadkowy?

Zaprosiliśmy osoby, które swoim życiem świadczą o Panu Bogu. Był kompozytor Krzesimir Dębski, piosenkarka Anna Jurksztowicz, Ireneusz Krosny i aktorzy: Radosław Pazura, Paweł Królikowski, Dorota Chotecka raz Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Główną gwiazdą wieczory był hollywoodzki aktor Stephen Baldwin, z którym do Rzeszowa przyjechała Patricia Arias, doradca byłego prezydenta USA, Georga Busha. Imprezę prowadził Jan Pospieszalski. Stephen Baldwin dał gościom świadectwo nawrócenia. Od 11 lat jest chrześcijaninem. Swe nawrócenie zawdzięcza niani, która śpiewała jego pierwszej córce tylko pieśni o Jezusie.

- Skąd będzie pochodzić pierwsza grupa prześladowanych chrześcijan, która trafi do ośrodka pomocy?

Warto zauważyć, że chrześcijanie prześladowani są każdego dnia w wielu miejscach świata. My słyszymy tylko o pojedynczych przypadkach. Grupą, która bardzo mocno prześladuje chrześcijan, są muzułmanie, choć nie wszyscy. Naszą działalność chcielibyśmy rozpocząć od pomocy grupie, która może zwrócić uwagę całego świata. Otóż w Syrii jest grupa chrześcijan, którzy jako ostatni mówią w języku aramejskim, w języku Jezusa Chrystusa. Ta społeczność liczy ok. 2,5 osób. Zależy nam na tym, aby ta grupa etniczna nie zaginęła.

- Dlaczego ten ośrodek powstaje akurat na Podkarpaciu. Ksiądz, na co dzień pełni posługę duszpasterską w Kanadzie. Dlaczego zatem fundacja wybrała nasz region?

Nasza fundacja prowadzi także ewangelizacją przez środki audiowizualne i przy tej pracy mieliśmy okazję poznać osoby z Podkarpacia. Poza tym, Kanada stała się poletkiem wielkich eksperymentów sekularyzacji. Spowodowało to, że dzisiaj mamy sytuację wielkiego odejścia od wiary. Np. w Prowincji Quebec skąd w latach 60. ubiegłego wieku wysyłano najwięcej misjonarzy na cały świat, dzisiaj tylko cztery procent społeczności chodzi do kościoła, a jeden procent wierzy w Pana Boga. Apostazja narodu już się w Kanadzie odbyła. Zwróciliśmy uwagę na Podkarpacie, które jest regionem bardzo katolickim. I stąd nasze działania ukierunkowaliśmy na ten rejon.

- Na jakie wsparcie będą mogli liczyć ci, którzy trafią do Ośrodka Pomocy dla Prześladowanych Chrześcijan?

Myślimy o tych działaniach kompleksowo. Chcielibyśmy zapewnić im tutaj nie tylko sam byt, ale również planujemy stworzyć pespektywę pracy, zatrudnienia. Te osoby mogłyby np. uczyć mieszkańców Podkarpacia języka aramejskiego. Przyniosłoby to obopólna korzyść.

- A jak na problem przyjmowania uchodźców zapatrują się władze, w tym kościelne? Trzeba przyznać, że nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie.

Z perspektywy Kanady Kościół, jak i instytucje rządowe, mają wypracowane pewne schematy, które mogą zostać wykorzystane przez władze na Podkarpaciu, stąd nasz udział jest tutaj bardzo pomocny. Współpracujemy w tutaj w rozmowach legislacyjnych. W pierwszej kolejności chcielibyśmy pomóc najbardziej bezbronnym osobom - starszym, dzieciom, kobietom, niepełnosprawnym. Ten ośrodek chcemy potraktować jako początek jeszcze większych działań na polu obrony chrześcijaństwa w wielu miejscach. Chcemy, aby był on takim „wyrzutem sumienia”, żeby usłyszało o nim jak największe grono ludzi. Na naszych oczach dzieje się holocaust chrześcijan, a świat o tym zupełnie nie chce słyszeć. I o tym właśnie powinna mówić Polska.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-03-26 09:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sri Lanka: nie chcemy potępień, ale walki z antychrystianizmem

Twitter

Po zamachach na Sri Lance nie wystarczą same tylko słowa potępienia. Trzeba walczyć z tym, co się tam stało, a jedną z metod tej walki jest nazwanie rzeczy po imieniu, przyznanie, że był to atak wymierzony w chrześcijaństwo – powiedział w Nowym Jorku watykański przedstawiciel w ONZ podczas uroczystości upamiętniającej 257 ofiar wielkanocnych zamachów na Sri Lance.

Więcej ...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

2024-06-19 16:00
Księża otrzymali dekrety

Monika Jaworska

Księża otrzymali dekrety

Prezentujemy zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej.

Więcej ...

Kijów: przedstawiciele religii z amerykańskimi partnerami o walce z rosyjską dezinformacją

2024-06-21 17:56

XtravaganT/fotolia.com

Kwestia zwalczania dezinformacji uprawianej przez rosyjskie instytucje wyznaniowe na arenie międzynarodowej była jednym z tematów spotkania Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z zespołem Fundacji „Razom” z siedzibą w USA. Odbyło się ono 20 czerwca w Kijowie, a wziął w nim udział między innymi biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki SDB, a także inni przedstawiciele ukraińskich Kościołów i organizacji religijnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Wiara

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Święci i błogosławieni

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Wzór dla Papieża Dobroci

Święci i błogosławieni

Wzór dla Papieża Dobroci

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę