Reklama

Kościół

Afryka: kolejne porwania księży, Nigeria na skraju wojny domowej

Karol Porwich/Niedziela

Tylko w ten weekend doszło do dwóch porwań księży w Nigerii i Mali. „Nasz naród stoi na skraju przepaści, obawiając się masowej ofensywy [islamskich ekstremistów], która może przejść przez cały kraj” – powiedział nigeryjski biskup Jude Arogundade w parlamencie brytyjskim podczas publikacji raportu na temat wzrostu prześladowania chrześcijan w świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Victor Ishiwu późnym wieczorem w piątek prowadził nabożeństwo eucharystyczne w jednej z nigeryjskich wiosek, gdy nagle pojawiła się grupa uzbrojonych mężczyzn. Zabrzmiały pierwsze wystrzały ostrzegawcze skierowane w powietrze. Ksiądz wraz z wiernymi szybko uciekli, kryjąc się po różnych miejscach. Porywacze zrozumieli jednak, że duchowny pobiegł na plebanię i przypuścili szturm. Wkrótce wyjechali wraz z uprowadzoną ofiarą.

Podziel się cytatem

Reklama

W Mali do porwania doszło w stolicy kraju w niedzielę. Ofiarą padł niemiecki misjonarz Hans Joachim Lohre. Porywacze przyjechali samochodem pozbawionym tablic rejestracyjnych i siłą zaciągnęli księdza do auta, po czym szybko odjechali. Jest to duże zaskoczenie, gdyż w stolicy nie doszło do porwań obcokrajowców z Zachodu od ponad dekady. Podejrzewa się, że za napadem stoją islamscy ekstremiści, którzy już wcześniej dokonywali podobnych czynów w celu wyłudzenia okupu. Byłaby to jednak pierwsza sytuacja, gdy zaatakowali w stołecznym Bamako.

Oba ataki stanowią wyraz rosnących wpływów organizacji islamistycznych w północno-zachodniej Afryce. Szczególnie trudna sytuacja jest w Nigerii. Według raportu Międzynarodowego Towarzystwa Wolności Obywatelskich i Rządów Prawa od początku roku do końca października zamordowano tam 4020 chrześcijan i uprowadzono 2315. Raport angielskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie mówi zaś o 7600 ofiarach śmiertelnych prześladowania od początku 2021 r. do połowy roku obecnego. Bp Arogundade podkreślił, że „episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie niebezpiecznej sytuacji, organizowano także marsze i protesty, a nawet wzywano prezydenta do ustąpienia z urzędu, jeżeli nie jest w stanie zapewnić wypełnienia podstawowych obowiązków władzy. Wszystko to jednak nie dało żadnych rezultatów”. Hierarcha przypomniał tragiczny atak na kościół św. Franciszka, który miał miejsce 5 czerwca w jego diecezji. Terroryści ostrzelali wówczas wiernych modlących się w świątyni: zginęło 41 osób, a 73 zostały ranne. „Jak w przypadku innych napadów na kościoły nikt nie został postawiony przed sądem” – powiedział biskup. Sytuacja w Nigerii jest na tyle napięta, że „w ostatnich dwóch tygodniach wiele ambasad musiało zawiesić działalność na skutek raportów wywiadu, przewidujących atak na stołeczną Abudżę”. Bp Jude Arogundade zaapelował o pomoc międzynarodową i, odnosząc się do dotychczasowego milczenia na forum globalnym, pytał gorzko: „Ilu zwłok potrzeba, aby zwrócić uwagę świata?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-11-22 17:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Adopcja Serca" - dzieci z Rwandy czekają na lepszą przyszłość

Kto daje, otrzymuje jeszcze więcej – ta reguła sprawdza się na misjach

Agnieszka Bugała

Kto daje, otrzymuje jeszcze więcej – ta reguła sprawdza się na misjach

Program “Adopcja Serca” to dar serca dorosłego dla serca dziecka w Rwandzie, między którymi wytwarza się ogromna wieź emocjonalna, jak i materialna.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów