Reklama

Polityka

Kumoch dla PAP: amerykańskie wsparcie dla Ukrainy wzrasta i obejmuje nowe rodzaje broni

PAP/Jakub Szymczuk/KPRP HANDOUT

Amerykańskie wsparcie dla Ukrainy wzrasta i obejmuje nowe rodzaje broni; zapowiedź przekazania przez USA baterii rakiet Patriot Ukrainie to sukces tych, którzy o to zabiegali, w tym Polski - powiedział PAP prezydencki minister Jakub Kumoch.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej poinformował, że w czwartek w Rzeszowie odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w jego drodze powrotnej z USA na Ukrainę. "Informujemy o spotkaniu z dużym poślizgiem czasowym z przyczyn oczywistych. Nie informowaliśmy też wcześniej o jakichkolwiek planach spotkania dwóch prezydentów, ale od samego początku podróży prezydenta Ukrainy pozostajemy w bardzo ścisłym kontakcie ze stroną ukraińską" - mówił.

Kumoch przekazał, że Duda i Zełenski rozmawiali o wizycie prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie. "Strona ukraińska podzieliła się z nami informacjami po tej wizycie, oceniamy je bardzo pozytywnie i bardzo optymistycznie. Wsparcie amerykańskie dla Ukrainy nie tylko nie słabnie, tylko wzrasta i obejmuje nowe rodzaje broni" - podkreślił szef BPM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracał uwagę, że Rosja atakami z powietrza niszczy ukraińską infrastrukturę krytyczną i że zapowiedź przekazania baterii rakiet Patriot Ukrainie to sukces tych, którzy o to zabiegali, w tym Polski. "Skuteczna obrona przeciwlotnicza jest warunkiem, aby przerwy w dostawach prądu, ciepła, wody były możliwie krótkie i nie doprowadzały do tragedii życia ludności cywilnej. Można powiedzieć, że to pomoc humanitarna" - zaznaczył.

Reklama

Kumoch bardzo wysoko ocenił postawę administracji USA wobec konfliktu na Ukrainie. "Również mamy satysfakcję z tego, że jako pierwsze państwo przekonywaliśmy naszych partnerów do dostarczania Ukrainie broni, zaoferowaliśmy swoje terytorium, przekonywaliśmy, że Ukraina będzie się skutecznie bronić. Ukraińcy udowodnili, że mieliśmy rację, a Stany Zjednoczone pokazały, że wyciągają natychmiastowe wnioski i są wiarygodnym sojusznikiem" - mówił.

"Naszym celem jest jak najszybsze zakończenie wojny poprzez wyparcie rosyjskiego agresora z terytorium Ukrainy - tak to Polska postrzega, tak to przekazujemy stronie amerykańskiej" - dodał.

Zdaniem szefa BPM fakt, że Wołodymyr Zełenski opuszcza Ukrainę oznacza, że Ukraina się obroniła.

"Dla samego prezydenta Dudy zobaczenie się z jego przyjacielem Wołodymyrem Zełenskim to zawsze ważna rzecz. Widzieli się już kilkakrotnie od początku wojny, za każdym razem są to spotkania wymagające wielu środków bezpieczeństwa. Cieszymy się, że do tego spotkania doszło" - przyznał Kumoch. Jak podkreślił, Andrzej Duda na Ukrainie jest uważany za jednego z bohaterów tej wojny.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ itm/

Podziel się:

Oceń:

2022-12-22 17:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parlament Europejski domaga się aborcji w USA

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. aborcji w USA. Politycy twierdzą, że uchylenie konstytucyjnej ochrony prawa do zabijania dzieci w Ameryce będzie globalnym zagrożeniem

Więcej ...

Święty od zadań trudnych

Biuro prasowe OFMCap – krka

Więcej ...

Delegaci Episkopatów Europy: troska o stworzenie to istotna część wiary, a nie opcja polityczna

2025-09-23 17:09

Adobe Stock

Troska o stworzenie jest istotną częścią wiary chrześcijańskiej, a nie opcją polityczną. Mówiono o tym podczas spotkania biskupów delegatów konferencji episkopatów Europy i dyrektorów krajowych kościelnych biur ds. ochrony stworzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Michała Archanioła

Wiara

Nowenna do św. Michała Archanioła

Watykan/ Papież Leon XIV wprowadził nowy zwyczaj: wtorki...

Leon XIV

Watykan/ Papież Leon XIV wprowadził nowy zwyczaj: wtorki...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Agonia św. ojca Pio. Jak cierpiał wielki święty?

Kościół

Agonia św. ojca Pio. Jak cierpiał wielki święty?

Tragedia w USA. Nie żyją polscy żołnierze

Wiadomości

Tragedia w USA. Nie żyją polscy żołnierze

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

PILNE! Powtórzył się cud św. Januarego

Wiara

PILNE! Powtórzył się cud św. Januarego

A jednak małżeństwo górą! Papież mówi „stop”...

Felietony

A jednak małżeństwo górą! Papież mówi „stop”...