Reklama

Europa

Kard. Krajewski o watykańskiej zbiórce dla Ukrainy: ratujemy realnie życie

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Już ponad 200 tys. euro zebrano na pomoc dla Ukrainy dzięki watykańskiej zbiórce organizowanej w internecie. Fundusze przeznaczone są na zakup odzieży termicznej. Akcja nosi tytuł „Ciepło solidarności”, a jej organizatorem jest Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia, którą kieruje przebywający w tych dniach na Ukrainie kard. Konrad Krajewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza watykańska kampania crowdfundingowa prowadzona jest na specjalnej platformie Eppela (https://www.eppela.com/projects/9302). Pierwotnie planowano zebrać w trzy miesiące 100 tys. euro, jednak hojność ofiarodawców sprawiła, że kwotę tę zebrano w zaledwie pięć dni, a w kolejne pięć podwojono. Sumę 200 tys. euro osiągnięto w samo Boże Narodzenie. Ponieważ sytuacja kryzysowa wywołana chłodem trwa nadal, a miłosierdzie może pomóc przynieść choć trochę ulgi, zbiórka będzie kontynuowana do 8 stycznia.

Do ogarniętego wojną kraju dotarły już pierwsze transporty odzieży termicznej i generatorów prądu, które zawiózł osobiście jałmużnik papieski. „W tym trudnym czasie ta pomoc realnie ratuje życie tysięcy Ukraińców” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Krajewski.

„Zrodziło się to w sposób bardzo naturalny, kiedy ktoś mi podpowiedział, że na Ukrainie bardzo potrzebują nie tylko ciepłych ubrań, ale właśnie ubrań termicznych. Bo kiedy dochodzi do bombardowania i ludzie uciekają, to wtedy nie mogą z sobą nic zabrać, lecz przynajmniej mają ubrania termiczne zapewniające im temperaturę ciała. Wtedy pracownicy Watykanu zaproponowali taką powszechną zbiórkę na platformie internetowej. Nie czułem do tego wielkiego przekonania, ale byłem pewny, że to dobre natchnienie, więc nagrałem kilka słów, mówiąc, że owe koszulki termiczne są bardzo potrzebne. I nikt z nas się nie spodziewał, iż w ciągu paru dni zostanie przekroczona wskazana suma. Nie tylko to. Ci, którzy przygotowali tę platformę, dali 120 dni na zebranie tej kwoty, a ona została zgromadzona nie tylko na przestrzeni kilku dni, a suma wręcz dwukrotnie przekroczona w trakcie krótszym niż półtorej tygodnia. Ponieważ Radio Watykańskie przetłumaczyło na różne języki moją prośbę, bardzo dużo ludzi z całego świata również bierze udział w akcji, ale, co ciekawe, tam nie ma dużych wpłat. Są wpłaty po 30, 15, 20 euro. Z tak niewielkich datków powstała ogromna suma, gdzie możemy zakupić dziesiątki tysięcy tych podkoszulek – jedna z nich kosztuje ok. 30 euro, ale w fabryce płacimy za nią 5 euro, bo właściciele wytwórni wiedzą, komu ma to służyć, więc płacimy tylko realnie za materiał“– powiedział papieskiej rozgłośni kard. Krajewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-12-26 21:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: pęka serca, że nie można pomóc ludziom w Gazie

Piotr Drzewiecki

„Moja obecność w Ziemi Świętej jest znakiem bliskości Ojca Świętego z cierpiącymi w wyniku konfliktu ludźmi i jest ona dla nich bardzo ważna” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Konrad Krajewski. Papieski jałmużnik spędził Boże Narodzenie w Betlejem i spotkał się tam z krewnymi osób, przebywających w Strefie Gazy. W Jerozolimie odwiedzał ubogie i doświadczone rodziny, które wspiera na co dzień patriarchat łaciński.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Papież o współpracy z Greckim Kościołem Prawosławnym: jedność będzie harmonią w uprawnionej różnorodności

2024-05-16 13:54

Ks. Tomasz Podlewski

Dziś Franciszka odwiedził grecki metropolita Agathanghelos, dyrektor prawosławnej Apostolikì Diakonia, wraz z przedstawicielami Ateńskiego Kolegium Teologicznego. Papież wyraził wdzięczność za współpracę wspomnianych instytucji z watykańską Dykasterią ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jak zaznaczył, „podążając razem, pracując razem i modląc się razem, przygotowujemy się do przyjęcia od Boga daru jedności, który jako owoc Ducha Świętego będzie komunią i harmonią w uprawnionej różnorodności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania