Reklama

Kościół

Kanclerz przemyskiej kurii: w beatyfikacji rodziny Ulmów będzie mógł uczestniczyć każdy chętny

Słudzy Boży Wiktoria i Józef Ulmowie z dziećmi – sprawiedliwi wśród narodów
świata kandydatami na ołtarze

Maria Szulikowska

Słudzy Boży Wiktoria i Józef Ulmowie z dziećmi – sprawiedliwi wśród narodów świata kandydatami na ołtarze

Nie przewidujemy żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę uczestników beatyfikacji rodziny Ulmów. Bezpłatne bilety wstępu będą rozprowadzane za pośrednictwem wszystkich diecezji w kraju - powiedział PAP kanclerz kurii metropolitalnej w Przemyślu ks. Bartosz Rajnowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka beatyfikacja rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci – poinformowała we wtorek archidiecezja przemyska.

"Legatem papieskim na beatyfikację będzie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro, który jest żywo zainteresowany postacią rodziny Ulmów" - powiedział PAP ks. Bartosz Rajnowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że beatyfikacja polskiej rodziny będzie okazją do dania współczesnym rodzinom konkretnego punktu odniesienia, przykładu życia w oparciu o Boże przykazania. "To była rodzina, która żyjąc Dekalogiem oraz przykazaniem miłości Boga i bliźniego stała się zdolna nie tylko przyjąć dar życia w postaci siedmiorga dzieci, ale także okazać samarytańską miłość innym" - powiedział ks. Rajnowski.

Jak zaznaczył, "heroizm miłości, jaki okazali dając schronienie ośmiu Żydom, może być dziś dla osób świeckich i duchownych świadectwem wierności swojemu powołaniu".

W związku z przygotowaniami do beatyfikacji w archidiecezji przemyskiej został powołany komitet organizacyjny, którego poszczególne gremia będą odpowiedzialne za stronę liturgiczną, logistyczną i personalną.

Zastrzegł, że archidiecezja przemyska "nie przewiduje żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę uczestników beatyfikacji". "Zaproszenie zostanie wystosowane do wszystkich wiernych w kraju, więc myślę, że każdy, kto będzie chciał fizycznie wziąć udział w uroczystości, będzie miał taką możliwość" - powiedział ks. Rajnowski.

Poinformował, że "bezpłatne bilety wstępu będą rozprowadzane za pośrednictwem poszczególnych diecezji w kraju, po to, by organizatorzy wiedzieli, ilu uczestników beatyfikacji mogą się spodziewać".

Obecnie trwają przygotowania do tzw. rekognicji kanonicznej (czyli ekshumacji i rozpoznania) szczątków doczesnych Rodziny Ulmów. Zostanie ona dokonana według wskazań instrukcji +Relikwie w Kościele: autentyczność i konserwacja+, wydanej 16 grudnia 2017 r. przez ówczesną Kongregację (dzisiaj Dykasterię) Spraw Kanonizacyjnych oraz zgodnie z wymogami prawa sanitarnego. "Jest to jeden z niezwykle ważnych kroków związanych z przygotowaniem mszy św. beatyfikacyjnej pod kątem obecności relikwii nowych błogosławionych oraz ich kultu po beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych z Markowej" - dodał.

Reklama

"Na uroczystość beatyfikacyjną zostanie przygotowany specjalny relikwiarz, zaś doczesne szczątki zostaną złożone w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Markowej" - powiedział ks. Rajnowski.

Pytany o projekt relikwiarza, kanclerz przemyskiej kurii metropolitalnej poinformował, że "będzie to odlew zawierający sylwetki błogosławionych na tle architektury lokalnego kościoła".

Powiedział, że niebawem zostanie otwarta specjalna strona Internetowa poświęcona rodzinie Ulmów oraz samej uroczystości beatyfikacyjnej. Przygotowywane są również katechezy poświęcone Ulmom, audycje radiowe, publikacje książkowe i muzyczne. Wszystko po to, by jak najwięcej osób mogło poznać piękno tej niezwykłej rodziny z Markowej.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Podczas niemieckiej okupacji, mimo zagrożenia życia dali schronienie ośmiu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld.

Wiosną 1944 r. Ulmów zadenuncjował prawdopodobnie granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 marca 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów i kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Niemcy najpierw zamordowali Żydów, a potem Józefa i Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Następnie Dieken zadecydował o zabiciu dzieci – ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtorarocznej Marii.

Reklama

Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło wojnę.

W 1995 r. Wiktorię i Józefa Ulmów uhonorowano pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny.

W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2023-02-15 07:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kto wydał Ulmów i Goldmanów? – wiele pytań bez odpowiedzi

Archiwum krewnych rodziny Ulmów

Nie ma pewnych dowodów na to, że to Włodzimierz Leś, granatowy policjant z Łańcuta doniósł Niemcom, że w domu Ulmów ukrywają się Żydzi, są natomiast dowody na jego liczne związki z całą sprawą – mówi dr Marcin Chorązki, główny historyk Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i pracownik krakowskiego IPN. Dziewięcioosobowa rodzina Ulmów oraz siedmioro ukrywających się u nich Żydów z rodziny Goldmanów zamordowanych zostało przez Niemców 24 marca 1944 r. Wyrok śmierci na Włodzimierzu Lesiu wydany przez Polskie Państwo Podziemne wykonany został 10 września 1944 r. 10 września br. w Markowej odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów.

Więcej ...

Św. Jan Fisher, biskup

Więcej ...

Miejsce spotkania i refleksji polskiego środowiska ruchu hospicyjnego

2024-06-22 14:14
Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

archiwum organizatorów

Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

– Ruch hospicyjny, który powstał w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stara się nie tylko nieść profesjonalną pomoc medyczną chorym, głównie na choroby nowotworowe w ostatnim okresie ich życia, ale także otaczać ich opieką duchową – przypomniała dr Jolanta Stokłosa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny