Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Co usłyszy Jezus od Ciebie w odpowiedzi na pytanie, czego pragniesz?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mt 20, 17-28.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 8 marca 2023. WIELKI POST. Dzień Kobiet

• Jr 18, 18-20 • Ps 31, 5-6.14.15-16 • Mt 20, 17-28

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mając udać się do Jerozolimy, Jezus wziął osobno Dwunastu i w drodze rzekł do nich: «Oto idziemy do Jerozolimy: tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w P iśmie. Oni skażą Go na śmierć i wydadzą Go poganom na wyszydzenie, ubiczowanie i ukrzyżowanie; a trzeciego dnia zmartwychwstanie». Wtedy podeszła do Niego matka synów Zebedeusza ze swoimi synami i oddając Mu pokłon, o coś Go prosiła. On ją zapytał: «Czego pragniesz?» Rzekła Mu: «Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w T woim królestwie jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie». Odpowiadając Jezus rzekł: «Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić?» Odpowiedzieli Mu: «Możemy». On rzekł do nich: «Kielich mój pić będziecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale dostanie się ono tym, dla których mój Ojciec je przygotował». Gdy dziesięciu pozostałych to usłyszało, oburzyli się na tych dwóch braci. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: «Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym. Na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu».

On ją zapytał: «Czego pragniesz?» (Mt 20, 21). Jezus, dzieląc się ze swymi uczniami głęboką myślą o perspektywie własnej męki, śmierci i zmartwychwstania, pokazuje jednocześnie swą boską wrażliwość i wyczulenie na potrzeby ludzkie. Zauważa bowiem człowieka, który podszedł do Niego niespodziewanie w momencie, gdy On na osobności skupiony był na nauczaniu swych wybranych dwunastu uczniów. Zauważył matkę dwóch z nich – kobietę przychodzącą do Niego z prośbą. Wiemy z dalszej części Ewangelii, jak nieadekwatna była jej prośba. Skupmy się jednak na postawie Jezusa jako dobrego obserwatora oraz uważnego i otwartego nauczyciela, mistrza i przewodnika, który gotów jest wysłuchać sprawy i bólu człowieka. Czego pragniesz? – pyta Jezus. To bardzo ważne egzystencjalne pytanie. Pytanie Jezusa kierowane jest do kobiety, ale równie dobrze może być kierowane do mężczyzny, do każdego człowieka, w każdym wieku. Pytanie o pragnienia jest pytaniem określającym człowieka. Albowiem odpowiedź na nie jest kluczem do odczytania z kim Jezus ma do czynienia.

Reklama

Mamy różne pragnienia: duchowe, emocjonalne, społeczne, intelektualne czy fizyczne. Wśród nich te dobre i te złe – po grzechu pierworodnym. Pragnienia mówią o wierze, o wartościach, jakimi się kierujemy, o wyborach, o potrzebach, o tym jak i czym żyjemy. „Czego pragniesz?”, razem z pytaniami „Czy jesteś?”, „Jak jesteś?”, „Dla kogo jesteś?”, określa duchową, moralną i społeczną tożsamość człowieka. Jako ludzie mamy bowiem wlane przez Boga w naszą naturę podstawowe pragnienia: miłości, akceptacji, przynależności. Często szukamy ich u ludzi. Dobrze, że szukamy, ale tu odnalezienie niepewne. Pewne odnalezienie jest w Bogu! Jezusowe słowa czego pragniesz? przywodzą na myśl także inne znane nam fragmenty Ewangelii. Weźmy znamienną rozmowę o pragnieniu przy studni Jakuba. Jezus, wówczas rozmawiając z Samarytanką, najpierw słucha tego, co ona mówi o sobie, a następnie sam wskazuje na autentyczne pragnienie jej serca. Na pragnienie, które może wypełnić jedynie „zdrój wody żywej”. Kobieta poruszona okazanym jej szacunkiem i odczytaniem wewnętrznego pragnienia, prosi Jezusa o tę wodę żywą, aby nie musiała już pragnąć. Dotąd bowiem jej pragnienia gubiły ją. Wynikały z odczuwanego braku i z niewłaściwie odczytywanych potrzeb, a kierowane były do ludzi, którzy wykorzystywali ją i odrzucali. Tylko Jezus był zdolny objawić przed nią najgłębsze pragnienie jej duszy, które poprowadzi ją ku życiu wiecznemu.

Niezmiernie ważne jest pragnienie, jakie ma w stosunku do człowieka Bóg. Słyszymy je w Wieczerniku, gdy Jezus mówił do uczniów, że to On „gorąco pragnął spożyć Paschę z nimi” w celu ustanowienia Eucharystii. Słyszymy też Jezusowe Pragnę z wysokości krzyża wypowiedziane przed Jego śmiercią jako ofiary przebłagalnej. Oba te pragnienia łączą się w całość jako pragnienie ofiarowania życia Syna Bożego na odkupienie i za zbawienie człowieka. Słowo Jezusa Pragnę i to, czego On pragnie usłyszała w swoim sercu inna kobieta – współczesna nam Matka Teresa z Kalkuty. Jezusowe Pragnę pociągnęło ją ku ludziom trędowatym, czyli chorym, cierpiącym, marginalizowanym, odrzuconym. Jak widzimy, odpowiedzenie Jezusowi na Jego pytanie Czego pragniesz? pozwala stanąć wobec Niego i siebie w prawdzie, przez którą porządkuje się wnętrze człowieka wg pierwotnego zamysłu Boga. Natomiast usłyszenie Jezusowego Pragnę pogłębia relację człowieka z Bogiem, a przez to otwiera w człowieku pragnienia służące jego rozwojowi duchowemu, emocjonalnemu, społecznemu, intelektualnemu oraz buduje wrażliwość na potrzeby innych (szczególnie skrzywdzonych i odrzuconych).

Reklama

Tak szczerze, co usłyszy Jezus od Ciebie w odpowiedzi na pytanie, czego pragniesz? Kogo dotyczą Twoje pragnienia: Boga, Ciebie, innych? Czego dotyczą Twoje pragnienia? Sfery ducha, ciała, intelektu, emocji, akceptacji społecznej? Czy rozważasz, które z tych pragnień budują Ciebie jako człowieka według zamysłu Bożego? Czy Jezusowe pragnienie pociąga Cię do służby szczególnie odrzuconym, marginalizowanym, krzywdzonym, którzy nie umieją się obronić ani odzyskać poczucia wartości i godności?

M.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

Podziel się:

Oceń:

2023-02-17 09:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłość - ona nadaje sens i smak życiu

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

O. Stanisław Tasiemski nowym prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej

2025-07-04 19:33
O. Stanisław Tasiemski

KAI

O. Stanisław Tasiemski

O. Stanisław Tasiemski, dominikanin, dotychczasowy członek Zarządu Katolickiej Agencji Informacyjnej został wybrany na nowego prezesa tej instytucji. Wyboru dokonano w związku z dymisją jaką złożył Marcin Przeciszewski, który kierował KAI przez 32 lata czyli od początku jej istnienia.

Więcej ...

Watykan: Francuz pokieruje Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-07-05 13:50
Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Vatican Media

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich abp Thibault Verny, arcybiskupa Chambéry oraz biskupa Saint-Jean-de Maurienne i Tarentaise, dotychczasowego członka tej Komisji - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką