Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz laureatem Międzynarodowej Nagrody im. Jana Pawła II

Karol Porwich

Kard. Stanisław Dziwisz został laureatem 18. edycji Międzynarodowej Nagrody im. Jana Pawła II, przyznawanej przez włoskie Stowarzyszenie „Aglaia” oraz U.N.C.I. Metropolita krakowski senior odebrał wyróżnienie w bazylice Mariackiej z rąk Gianniego Bordina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marcello Bedeschi, przyjaciel papieża Polaka i współtwórca Światowych Dni Młodzieży, przekazał kard. Dziwiszowi wyróżnienie przyznane przez Stowarzyszenie „Karol 100”, które powstało w roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. – Zarówno to wyróżnienie, jak i nagroda, która za kilka chwil będzie wręczona, to gesty uznania i wdzięczności kard. Stanisławowi Dziwiszowiza wzmacnianie więzi pomiędzy Polakami i Włochami – wyjaśniał Bedeschi.

W imieniu Stowarzyszenia „Aglaia” i U.N.C.I. Międzynarodową Nagrodę im. Jana Pawła II wręczył Gianni Bordin. Nagrodę od 2005 r. otrzymują przedstawiciele Kościoła, świata polityki, nauki czy kultury, którzy zasłużyli się działaniami, mającymi na celu ochronę i świadczenie o świętości życia Jana Pawła II. Jak mówił prezes stowarzyszenia, kapituła po wnikliwej analizie historycznej z głęboką radością przyznała nagrodę kard. Stanisławowi Dziwiszowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ks. Stanisław poświęcił całe swoje życie służbie papieżowi, aż do momentu powołania go do nieba. To przykład oddania, wierności i poświęcenia. Tą nagrodą, chcemy pokazać waszej eminencji przywiązanie i wdzięczność Włochów – podkreślał Gianni Bordin w laudacji.

Reklama

Metropolita krakowski senior wyraził wdzięczność stowarzyszeniu i Włochom, które stały się drugą ojczyzną zarówno dla Jana Pawła II, jak i dla niego samego. – Ta nagroda to znak bliskości Italii ze mną. Ja też jestem niezwykle wdzięczny wszystkim Włochom za wszystko to, co zrobili dla Ojca Świętego. Na początku mówiliście o nim „papież Polak”, ale bardzo szybko stał się „waszym papieżem”. Tam samo wyglądało to ze strony Jana Pawła II. Włochy stały się jego prawdziwą drugą ojczyzną. Stał się jednym z was i o tym także świadczy ta nagroda – mówił kardynał po otrzymaniu wyróżnienia. Wspominał również pierwszą pielgrzymkę do Polski, która sprawiła, że „żelazna kurtyna” drgnęła i rozpoczęła się wspólna droga Europy do wolności.

– Wyrażam wdzięczność za tę nagrodę także w imieniu Jana Pawła II. Dziękuję stowarzyszeniu za troskę o to, aby jego dziedzictwo pozostawało żywe. Nie tylko teraz, ale przede wszystkim w przyszłości. Kiedy Ojciec Święty otrzymywał jakieś wyróżnienie, zawsze powtarzał „nie jestem godzien”. Ja dzisiaj za jego przykładem chcę powiedzieć: nie jestem godzien, ale z całego serca dziękuję wam wszystkim – podkreślił laureat.

Uroczystość zakończyła modlitwa do św. Jana Pawła II i pasterskie błogosławieństwo kardynała. W wydarzeniu w bazylice Mariackiej wziął udział abp Renato Boccardo, biskup diecezji Spoleto i Nursji.

Kard. Stanisław Dziwisz jest jednym z 12 osób wyróżnionych w 18. edycji Międzynarodowej Nagrody Jana Pawła II. W tym gronie znalazł się także m.in. kard. Stanisław Ryłko. Nagroda przyznawana jest od 2005 r. osobom, które poprzez swoją działalność bronią dziedzictwa papieża Polaka i świadczą o świętości jego życia.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-29 20:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz o ks. Bielańskim: byłeś wiernym stróżem i pokornym sługą wawelskiej katedry

Msza św. z importą śp. Inf. Janusza Bielańskiego

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Msza św. z importą śp. Inf. Janusza Bielańskiego

Przy biciu dzwonu Zygmunta do katedry na Wawelu wprowadzono trumnę z ciałem zmarłego w sobotę jej wieloletniego proboszcza, ks. infułata Janusza Bielańskiego.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Karol Porwich/Niedziela

Jak co roku w oczekiwaniu na to Święto Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Kiedy należy schować figurę Zmartwychwstałego Chrystusa?

2025-06-01 19:07

Karol Porwich/Niedziela

Figura Chrystusa Zmartwychwstałego, Paschał oraz krzyż z czerwoną stułą pozostają przy ołtarzu do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego włącznie! Nie należy chować wcześniej figury Chrystusa Zmartwychwstałego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wiadomości

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Papież Leon XIV zaktualizował swój peruwiański dowód...

Leon XIV

Papież Leon XIV zaktualizował swój peruwiański dowód...

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Wiadomości

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Wniebowstąpienie kończy to, co zapoczątkowało Wcielenie

Wiara

Wniebowstąpienie kończy to, co zapoczątkowało Wcielenie

Szkocja: padł kolejny aborcyjny rekord

Europa

Szkocja: padł kolejny aborcyjny rekord

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Wiadomości

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...