Reklama

Kościół

Portugalia

"Dni w Diecezjach" poprzedzające ŚDM w Lizbonie, Polacy spędzą w siedmiu diecezjach na północy Portugalii

sdmpolska.pl/

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie poprzedzą rozpoczynające się 26 lipca Dni w Diecezjach. Polacy spędzą ten czas w siedmiu diecezjach na północy Portugalii m.in. w Porto, Coimbra, Lamego, Braganca-Miranda, Viana de Castelo, Vila Real czy Braga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie rozpoczną 1 sierpnia i potrwają do 6 sierpnia. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach. Pielgrzymów z całego świata przyjmie 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Polacy spędzą ten czas w siedmiu diecezjach na północy Portugalii, m.in. w takich miejscowościach jak: Porto, Coimbra, Lamego, Braganca, Viana, Vila Real czy Braga. Poszczególne grupy mogły sobie wybrać diecezję, do której przyjadą. W Algarve planowany jest w tym czasie festiwal +Welcome to Paradise+ organizowany przez wspólnotę Chemin Neuf, w którym weźmie udział kilka tysięcy młodych, w tym także grupy polskie i polonijne. W programie będzie modlitwa, warsztaty oraz wydarzenia artystyczne i sportowe" - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Podkreślił, że "udział w ŚDM to dla wielu młodych okazja spotkania się rówieśników, wymiany doświadczeń, rozmów o wierze, poznania Kościoła powszechnego".

Diecezja Porto obejmuje powierzchnię 3010 kilometrów kwadratowych. Ma cztery regiony duszpasterskie, 22 wikariaty i 477 parafii. Historyczne centrum miasta Porto od 1996 r. wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście największym wydarzenie jest São João, ku czci patrona miasta, św. Jana Chrzciciela, obchodzone 23-24 czerwca. Symbolem tych obchodów jest roślina manjericos - słodka bazylia.

Tradycyjną potrawą tego obszaru jest "tripas à moda do Porto" - danie z żołądków wołowych z białą fasolą, marchewką i ryżem - oraz "francesinha": danie w formie kanapki wykonywanej z chleba, twardej szynki linguiça, świeżej kiełbasy, steka lub pieczonego mięsa, posypanej żółtym serem i grubej warstwy sosu pomidorowo-piwnego.

W diecezji Porto można odwiedzić m.in. Wieżę Kleryków, dwukondygnacyjny stalowy most D. Ludwika I, Ogrody Kryształowego Pałacu zaprojektowane w XIX wieku z fontannami, ścieżkami i widokiem na rzekę Duero oraz klasztor Serra do Pilar z XVI i XVII wieku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Diecezja Leiria-Fatima utworzona została 22 maja 1595 r. Jej patronką jest Matka Boża Fatimska i św. Augustyn. Na terenie diecezji jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Zamek Leiria, klasztor Batalha, wodospad Maceira i sanktuarium Matki Bożej Wcielenia. Swoim zasięgiem obejmuje największy i najstarszy las sosnowy na terenie kraju.

Diecezja Lamego wzięła swoją nazwę od miasta Lamego - jednego z najstarszych w Portugalii, założonego przez Rzymian w III wieku p.n.e.. Na jej terenie jest sanktuarium Nossa Senhora dos Remédios i sanktuarium Nossa Senhora da Lapa, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto. Można także pospacerować po Serra do Montemuro bądź odwiedzić zamek Penedono.

Na terenie diecezji są również dwa miejsca światowego dziedzictwa UNESCO: ryciny naskalne w Foz Côa i Alto Douro Vinhateiro. Do najbardziej znanych potrwa na tym terenie należą: dziki królik, pieczone koźlę, szynka i kiełbaski wieprzowe.

Najstarszą diecezją w Portugalii jest Braga, a jej katedra jest jedną z najstarszych na Półwyspie Iberyjskim (1089 r.) Diecezja ma 551 parafii. Na jej terenie jest jedno z największych maryjnych centrów pielgrzymkowych na świecie - sanktuarium Nossa Senhora do Sameiro. Świątynia została wzniesiona w XIX wieku z inicjatywy ks. Martinho António Pereira da Silva (1812-1875). Miejsce w 1982 r. odwiedził papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Portugalii.

Na terenie diecezji Braga jest także sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa z Góry), uważane za jedno z najważniejszych w kraju; Zamek Guimarães zbudowany na rozkaz Mumadony Dias w X wieku w celu obrony klasztoru przed atakami Maurów i Norsemen (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Park Narodowy Peneda-Gerês położony na granicy z Hiszpanią.

Reklama

Typową potrawą tego terenu jest "Bacalhau à Braga" (dorsz z ziemniakami, cebulą, jajkami i oliwkami) oraz "Papas de Sarrabulho" (zupa ze świńskiej krwi, mięsa i chleba).

Diecezja Bragança-Mirandajest jest czwartą, co do wielkości, diecezją w Portugalii i posiada największą katedrę w kraju - wybudowaną już w XXI wieku. Diecezja liczy ponad 123 tys. mieszkańców. Jedną z głównych tradycji tego terenu jest festiwal Caretos, będący elementem praktykowanych w regionie ludowych rytuałów. Zamaskowani, ubrani w kolorowe kostiumy i maski mężczyźni, u których pasów przyczepione są metalowe dzwonki, wychodzą na ulice i zaczepiają niezamężne kobiety, usiłując skłonić je do - mającego erotyczny podtekst - tańca.

Strój Careto składa się z reguły z domowych kołder, ozdobionych czerwonym splotem wełnianym, składających się z bluzy z kapturem i spodni, obszytych grubymi frędzlami kolorowej wełny.

Na terenie diecezji Bragança-Miranda znajdują się: zamek Bragança, katedra Bragança, katedra Miranda do Douro oraz bazylika Torre de Moncorvo.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z papieżem w wybranym miejscu, a co roku - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podziel się:

Oceń:

2023-07-26 07:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Suchodolski: ŚDM w Lizbonie pokazały młody Kościół, za którym wszyscy tęsknimy

Archidiecezja Krakowska

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pokazały piękny, młody Kościół; taki Kościół, za którym wszyscy tęsknimy. Przeżyliśmy tam najpiękniejszą katechezę o Kościele - powiedział bp Grzegorz Suchodolski z Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży podczas konferencji podsumowującej Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie oraz udział w tym wydarzeniu młodych z Polski.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania