Reklama

Aktualności

Papież do dziennikarzy: pomóżcie mi opowiedzieć Synod

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek przyznał, że z zasady nie przyjmuje nagród, ale dziś zrobił wyjątek dla nagrody włoskich dziennikarzy, bo – jak wyznał – „jest pilna potrzeba konstruktywnej komunikacji, wspierania kultury spotkania, a nie konfrontacji; kultury pokoju, a nie wojny; kultury otwartości na innych, a nie uprzedzeń”. Odbierając nagrodę poprosił też dziennikarzy o to, by pomogli mu opowiedzieć Synod takim, jakim jest naprawdę, z dala od logiki sloganów i gotowych narracji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież podkreślił, że dezinformacja polegająca na nieinformowaniu lub złym informowaniu jest jednym z czterech grzechów dziennikarstwa. Pozostałe to: oszczerstwo, zniesławienie, które różni się od oszczerstwa, ale niszczy podobnie, oraz miłość do skandalu i brudu, bo te dobrze się sprzedają.

Papież prosił dziennikarzy o pomoc. Powiedział, że w czasach, w których dużo mówimy, a mało słuchamy, i w których poczucie wspólnego dobra jest zagrożone osłabieniem, cały Kościół chce na nowo odkryć słowo „razem”. „Musimy na nowo odkryć słowo razem. Podążać razem. Razem stawiać sobie pytania. Wziąć razem odpowiedzialność za rozeznawanie wspólnotowe, które dla nas jest modlitwą, tak jak czynili to pierwsi Apostołowie: to jest synodalność, którą chcielibyśmy uczynić codziennym nawykiem we wszystkich jej przejawach” – powiedział papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zaznaczył, że za nieco ponad miesiąc, biskupi i świeccy z całego świata spotkają się w Rzymie na Synodzie poświęconym synodalności. „Wspólne słuchanie, wspólne rozeznawanie, wspólna modlitwa. Słowo „razem” jest bardzo ważne. Żyjemy w kulturze wykluczenia, która jest rodzajem kapitalizmu komunikacyjnego” – podkreślił Franciszek

„Dlatego ośmielam się prosić o pomoc was, mistrzów dziennikarstwa: pomóżcie mi opowiedzieć ten proces takim, jakim jest naprawdę, z dala od logiki sloganów i gotowych narracji” – wyznał papież.

Podziel się cytatem

Reklama

Ojciec Święty podziękował za spotkanie, które jest znakiem „wspólnego zaangażowania na rzecz prawdy i pokoju”. „Powierzam was wszystkich wstawiennictwu Maryi” – zakończył Franciszek i prosił o modlitwę.

Reklama

Dziennikarze włoscy stowarzyszeni w organizacji „È Giornalismo” podali motywację przyznania nagrody. Porównali pracę dziennikarza do młynarza zmagającego się z kamieniem młyńskim, który „poruszany przez wodę, nie może zostać zatrzymany. Ten, kto jest odpowiedzialny za młyn, może zdecydować czy zmielić pszenicę, czy kąkol. Ludzki umysł jest zawsze w działaniu i nie może przestać „mielić” tego, co otrzymuje, ale to do nas należy decyzja, jaki materiał dostarczyć” – piszą dziennikarze.

Przyznają Papieżowi nagrodę za jego przesłanie, by zachęcać wszystkich tych, którzy zarówno w sferze zawodowej, jak i w relacjach osobistych, każdego dnia „mielą tak wiele informacji, aby zaoferować pachnący i dobry chleb tym, którzy karmią się owocami ich komunikacji”. A także za wezwanie do konstruktywnej komunikacji, która odrzucając uprzedzenia wobec innych, sprzyja kulturze spotkania i pokoju, będących dominującymi tematami pontyfikatu papieża Franciszka.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-26 16:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: prześladowania ceną za świadectwo wiary

Grzegorz Gałązka

Duch Święty daje nam siłę, abyśmy byli świadkami Jezusa również pośród prześladowań, tych wielkich, kiedy trzeba oddać swoje życie i mniejszych – kiedy stajemy się ofiarami plotek i krytyki – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Więcej ...

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst