Reklama

Kościół

Książka o Ulmach – odpowiedź na żywe zainteresowanie na świecie

Materiał promocyjny

Książka o beatyfikowanej w Polsce w niedzielę rodzinie Ulmów z Markowej na Podkarpaciu powstała w odpowiedzi na żywe zainteresowanie ich historią na świecie – powiedział Polskifr.fr współautor książki ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, były rzecznik Episkopatu Polski, obecnie szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i Vatican News oraz wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak to się stało, że w tak szybkim czasie napisaliście z włoską dziennikarką tę książkę o rodzinie Ulmów?

Pani Manuela Tulli jest dziennikarką ANSY – włoskiej agencji prasowej i na co dzień obsługuje wydarzenia w Watykanie. Zaproponowała mi współpracę po tym, jak była w Polsce z wizytą zorganizowaną przez naszą ambasadę i Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. Przejeżdżając przez Przemyśl i Rzeszów, będąc na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce, widziała zdjęcia Ulmów, ale nie znała tej rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na koniec tego pobytu tak się złożyło, że papież Franciszek ogłosił dekret o heroiczności cnót i że będzie beatyfikacja rodziny Ulmów, a ona spotkała postulatora księdza Witolda Burdę. Od niego dostała krótki informator, folder o tej polskiej rodzinie.

Ona zachwyciła się tą rodziną, tym co zrobili i pomyślała, że dobrze byłoby zapoznać z nią Włochów. Szukała jednak kogoś, kto pomógłby w sprawach historycznych i języku polskim i tak zaproponowała mi, abyśmy razem napisali te książkę – podzielili się tematami. Ona napisała o losach rodziny Ulmów, mnie przypadła historia rodziny żydowskiej ukrywanej przez nich w Markowej i historyczny rys o II wojnie światowej, Polsce i Holokauście.

To nie tylko tekst, ale też zgromadzone przez Was materiały.

Reklama

Są ikonograficzne materiały, jest bardzo dobre i bogate źródło zdjęć w muzeum Ulmów w Markowej, dostępne też w internecie – muzeumulmow.pl.

To pierwsza książka o tej rodzinie wydana we Włoszech. Jest to też pierwsza książka o nich wydana w trzech językach – są już edycje włoska i angielska, a w przygotowaniu jest też jej polska wersja, która zostanie wydana przez Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i będzie dostępna bezpłatnie online.

Wstęp do naszej publikacji to rozmowa z księdzem kardynałem Marcello Semeraro, który będzie w niedzielę w Markowej beatyfikował Ulmów. Słowo wstępne napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Książka miała już swoją włoską premierę. Jak jest odbierana?

Nie spodziewałem się, że media wszelkiej proweniencji i wszystkich opcji – od lewa do prawa są tą książką zainteresowane, od „La Repubblica” do „La Verità”. Nie tylko w prasie katolickiej – na co mogliśmy liczyć – ale w prasie świeckiej i to niesamowite, że informacja o książce i o Ulmach poszła bardzo, bardzo szeroko i interesuje tak szeroką rzeszę Włochów.

Czy to nie oznacza, że historia zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej polskiej rodziny Józefa i Wiktorii z ich siedmiorgiem dzieci: Stasią, Basią, Władziem, Franiem, Antosiem i Marysią i bezimiennym dzieckiem za to, że ukrywali u siebie sąsiadów – rodzinę żydowską, której za to, że są Żydami groziła śmierć – to historia uniwersalna?

Reklama

Tak, przykład rodziny Ulmów jest uniwersalny – czytelny dla wszystkich, nie tylko wierzących. To wartość międzyreligijna, też międzynarodowa – w podstawowej warstwie między katolikami i Żydami, Polakami i Żydami, ale również doceniana przez innych – osoby z innych kręgów kulturowych, narodowościowych – przez to, że Ulmowie narażali swoje życie, żeby pomóc drugiemu człowiekowi.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

*

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik jest księdzem diecezji drohiczyńskiej. Po święceniach kapłańskich w 2001 r. był przez dwa lata wikariuszem w parafii Ostrożany. Następnie został wysłany na studia zagraniczne, podczas których uzyskał następujące stopnie naukowe: licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (2003); licencjat (2008) a następnie doktorat (2012) z nauk biblijnych i archeologii na Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie; master (2011) a następnie doktorat (2015) na Uniwersytecie w Oksfordzie. Ponadto studiował w Jerozolimie na Uniwersytecie Hebrajskim, Hebrew Union College i na École biblique et archéologique française. W 2012 został profesorem Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. W latach 2013-2015 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim. Publikuje także na portalu Polskifr.fr. Wraz z Manuelą Tulli jest autorem książki o rodzinie Ulmów. Dotychczas książka ukazała się w języku angielskim pt. „Martyred and Blessed Together: The Extraordinary Story of the Ulma Family”, wydana przez amerykańskie wydawnictwo Our Sunday Visitor oraz w języku włoskim pt. „Uccisero Anche i Bambini. Gli Ulma, la famiglia martire che aiuto gli ebrei”, której wydawcą jest dom wydawniczy Ares. W przygotowaniu jest polskie wydanie, które będzie dostępne bezpłatnie online.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-09 21:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyrośli ponad przeciętność

Niedziela Ogólnopolska 37/2023, str. 88-89

Rodzina Ulmów z dziećmi

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów z dziećmi

Wspomina Stanisław Niemczak, bratanek Wiktorii Ulmy.

Więcej ...

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Więcej ...

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Wiara

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...