Reklama

Kościół

Niemcy: 673 mln euro na inicjatywy niesienia pomocy Kościołowi powszechnemu

Adobe.Stock

673 mln euro przeznaczono na inicjatywy niesienia pomocy Kościołowi powszechnemu na całym świecie. Tyle diecezje, zakony i katolickie międzynarodowe organizacje pomocowe w Niemczech wydały w 2022 r. na projekty duszpasterskie, społeczne i rozwojowe. Wynika to z raportu Komisji Episkopatu Niemiec ds. Kontaktów z Kościołem powszechnym (Weltkirche) za rok 2022, który został opublikowany w miniony piątek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport roczny informuje o projektach pomocowych w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej, a tym samym oferuje żywy wgląd w pracę Kościoła powszechnego. Treść najnowszego wydania koncentruje się na tych miejscach świata, gdzie toczą się wojny i panuje przemoc, oraz na pytaniu, w jaki sposób życie i wiara są możliwe w takich warunkach. Oprócz świadectw osób dotkniętych przemocą, znajdziemy też przykłady kościelnej pracy na rzecz pojednania i pamięci, towarzyszenia uchodźcom oraz refleksji nad brutalną przemocą i jak na nią reagować w imię chrześcijańskiego przesłania pokoju.

Statystyki finansowe przedstawiają pochodzenie i wykorzystanie funduszy w pracy Kościoła powszechnego. Większość tych pieniędzy pochodzi z darowizn, zbiórek i podatków kościelnych. Darowizny na rzecz katolickich organizacji pomocowych i zakonów wyniosły w 2022 roku prawie 425 milionów euro. Ponadto 29 mln euro pochodziło ze zbiórek na cele Kościoła powszechnego. Konferencja Episkopatu Niemiec (Stowarzyszenie Diecezji Niemieckich) i poszczególne diecezje wsparły pracę organizacji pomocowych środkami z podatków kościelnych w wysokości prawie 47,8 mln euro. Do tych sum dołączone zostały również dotacje publiczne na kościelne projekty rozwojowe, pomoc w nagłych wypadkach i klęskach żywiołowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Niemiec za kontakty z Kościołem powszechnym bp Bertram Meier z Augsburga jest pod wrażeniem zakresu zaangażowania Kościoła. "Ta transgraniczna solidarność jest istotną częścią naszej misji jako Kościoła. Chcemy ją kontynuować w przyszłości", powiedział biskup. Szczególnie docenił ogólny wzrost gotowości wiernych do przekazywania darowizn: "Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do praktykowania solidarności z potrzebującymi na całym świecie, przekazując duże i małe dary".

Bp Meier podziękował również władzom państwowym za ich zaufanie do profesjonalizmu pracy Kościoła, które wyraża się w darowiznach na rzecz różnych agend. Odniósł się również do zaangażowania wielu wolontariuszy w parafiach, stowarzyszeniach i szkołach. To dzięki ich zaangażowaniu możliwy jest wielki zakres pracy Kościoła powszechnego.

Reklama

Bp Meier zwrócił również uwagę na regularne przelewy bezpośrednie, którymi wiele parafii, szkół i stowarzyszeń wspiera swoich partnerów na południowej półkuli i w Europie Wschodniej. Ponieważ nie są one uwzględniane w statystykach, rzeczywisty zakres środków pomocowych jest jeszcze szerszy niż przedstawiony w raporcie rocznym.

W skład Komisji episkopatu ds. kontaktów z Kościołem powszechnym (Weltkirche) wchodzą przedstawiciele Konferencji Biskupów Niemiec, archidiecezji i diecezji, Niemieckiej Konferencji Przełożonych Zakonów, kościelnych organizacji pomocowych (Adveniat, Caritas International, organizacja misyjna dla dzieci "Die Sternsinger", Misereor, Missio Aachen i Monachium, Renovabis, Bonifatiuswerk der deutschen Katholiken), stowarzyszeń i innych instytucji działających na rzecz Kościoła powszechnego w Niemczech. Oprócz części tematycznej i statystycznej, raport roczny zawiera przegląd różnorodnej międzynarodowej pracy komisji.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-16 15:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Antychrześcijańskie przestępstwa w Niemczech

Charles Brutlag/Fotolia.com

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów