Reklama

W diecezjach

Caritas w Radomiu: 1,2 mln zł wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

Robert Karp

Wartość udzielonej pomocy finansowej dla uchodźców z Ukrainy w ciągu ostatniego roku wyniosła 1,2 mln złotych. W Domu McGivney’a przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, gdzie od września mieści się Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Diecezji Radomskiej, podsumowano dotychczasowe działania na rzecz uchodźców. W najbliższą niedzielę, 24 września, przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Karina Butenko z Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom poinformowała, że celem instytucji jest wsparcie osób przybywających na terenie Polski po 24 lutego 2022 roku. Liczba ogólna zarejestrowanych osób w Centrum wynosi 5500. Zakres świadczonej pomocy obejmuje: spotkania integracyjne prowadzone w ramach kilku projektów, takich jak: pomoc psychologiczna, wsparcie w zakresie zatrudnienia, nauka języka polskiego czy też pomoc w opiece nad dziećmi. Ponadto udzielane jest też wsparcie finansowe i pomoc prawna. Ogólna liczba osób, które wzięły udział w integracji w czasie trwania projektu wyniosła około 2500.

- Dbamy o stan psychiczny każdego beneficjenta. Z uwagi na zapotrzebowanie został zatrudniony certyfikowany psycholog, który posługuje się językiem polskim jak i ukraińskim. Głównym zadaniem wsparcia indywidualnego jest utrzymanie zdrowia psychicznego, rozwiązywanie problemów pojawiających się w procesie wychowania dzieci, pokonanie skutków stresu spowodowanego wojną na Ukrainie, rozwiązywanie problemów pojawiających się u młodzieży – powiedziała Karina Butenko. Dodała, że liczba osób objętych pomocą psychologiczną wyniosła 245.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z kolei Anastasiia Lialiuk dodała, że w Centrum prowadzone są przez psychologa cykliczne spotkania osób starszych oraz dzieci w różnym wieku. Ponadto Klub Seniora funkcjonuje od marca i prowadzi działania o charakterze integracyjnym, edukacyjnym, kulturalnym i rozrywkowym. Arteterapia dla dzieci i dorosłych jest działaniem opartym na dwóch współrzędnych elementach. To połączenie sztuki i procesu uzdrawiania, a jego celem jest wspieranie człowieka w rozwoju i radzeniu sobie z przeciwnościami – powiedziała Anastasiia Lialiuk.

Od początku projektu zostały uruchomione grupy z nauczania języka polskiego dla dorosłych zarówno jak i dla dzieci. Zajęcia odbywały się dla grupy składającej się z 10-12 osób (łącznie - 150 os).

- Znajomość języka polskiego przyda się obywatelom Ukrainy nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim w pracy. Beneficjenci mieli szansę przełamać swoją barierę językową i zacząć swobodnie komunikować się z innymi po polsku. Głównym celem zajęć dla dzieci było przygotowanie do szkoły – powiedział ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora radomskiej Caritas.

Przypomniał też, że Caritas Polska wraz z Caritas Norwegia, przy wsparciu finansowym rządu Norwegii, uruchomiły program wsparcia uchodźców z Ukrainy - przedpłacone karty z możliwością doładowania dla osób w trudnej sytuacji materialnej, ze szczególnym uwzględnieniem następujących grup: osoby starsze 60+, osoby niepełnosprawne lub ciężko chore.

Ponadto Centrum zapewnia opiekę nad dziećmi na czas, gdy rodzice lub opiekunowie prawni muszą załatwić różne sprawy w urzędach, bankach. W tym celu został stworzony pokój dziecięcy dla zabaw. Znajdują się w nim meble dziecięce, zabawki, materiały plastyczne, gry. Codziennie z pokoju korzysta do 15 dzieciaków, miesięczna liczba sięga 250 osób.

Reklama

- Wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem i Polskim Związkiem Harcerskim od kwietnia 2023 codziennie wydawaliśmy 25 paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących, a w ramach projektu „Podaruj dzieciom kurtki na zimę” wspólnie z Rycerzami Kolumba w Radomiu w ubiegłym roku w centrum zostało wydane 400 zimowych kurtek – dodała Karina Butenko z Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom.

W spotkaniu podsumowującym uczestniczyli również Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu, Mateusz Tyczyński, wiceprezydent miasta, Andrzej Anasiak, reprezentujący Rycerzy Kolumba oraz Krzysztof Murawski, kierownik radomskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Diecezji Radomskiej od września działa w Domu McGivney’a przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Ks. Michael McGivney jest założycielem Rycerzy Kolumba, duszpasterzem i błogosławionym. Centrum powstało jako owoc współpracy wiernych i Zakonu Rycerzy Kolumba, aby „czynić miłosierdzie w duchu jedności i braterstwa”. Pomysł dzieła zrodził się podczas jednej z wizyt w Radomiu Patricka E. Kelly’ego - Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-22 16:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Częstochowy wyruszył konwój humanitarny na Ukrainę

Pieczykura Beata

Pomoc materialną na rzecz dzieci z obwodu donieckiego, gdzie wciąż trwają działania wojenne zorganizowała Caritas Archidiecezji Częstochowskiej we współpracy z Zarządem Województwa Śląskiego.

Więcej ...

W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego

2025-07-08 20:47
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.

Więcej ...

Biblia Gutenberga w Subiaco. Unikatowe wystawy i święto książki

2025-07-08 19:11

Pixabay.com

W położonym nieopodal Rzymu mieście, gdzie narodził się włoski druk, zostanie pokazany jeden z najrzadszych egzemplarzy Biblii na świecie. Subiaco – benedyktyńskie miasteczko w regionie Lacjum – zainaugurowało cykl wydarzeń pod hasłem „Włoska Stolica Książki 2025”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie