Reklama

Jasna Góra

Uczniowie z Podkarpacia rozpoczęli diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów

BPJG

- By być ludźmi sumienia, solidnej pracy i żywej wiary na wzór bł. Rodziny Ulmów z Markowej zachęcał młodych diec. rzeszowskiej bp Edward Białogłowski. Młodzież ostatnich klas szkół średnich z Podkarpacia, która przyjechała w trzech grupach, rozpoczęła w tym roku szkolnym diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. W sumie przyjechało ok. 2 tys. uczniów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Białogłowski wskazał na bł. rodzinę Ulmów, w której „święci rodzice nie mieli matury na piśmie, ale mieli świadectwo dojrzałego życia”. Na ich przykładzie ukazywał, jak owocne i twórcze może być życie człowieka wielkiego serca i otwartego umysłu, zaangażowanego w zdobywanie wiedzy, życie wspólnoty i rodziny,

- Dojrzałe zaangażowane życie Wiktorii i Józefa nie zaczęło się dopiero w momencie wybuchu II wojny światowej, oni swoją młodość traktowali jako czas dojrzewania - mówił o Ulmach bp Białogłowski. Przypomniał, że Józef Ulma miał tylko 4 klasy i pół roku kursów w Pilźnie, gdzie nauczył się ogrodnictwa, zainteresował się nawet jedwabnikami. Czytał fachową literaturę, a i w ich domu była Biblia. - Jego żona, Wiktoria, uważała, że w czasie, kiedy zaborca niszczył polską kulturę, próbowała artyzmu wiejskiego, przybliżała literaturę w występach artystycznych na miarę swoich możliwości - mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

BPJG

- Pielgrzymka na Jasną Górę jest dla nas bardzo pomocna. To też duchowe przygotowanie do ważnego egzaminu - mówił Dawid Maciejowski z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach. Jego kolega Paweł Wałęga zauważył, że wiara w Boga pomaga w trudnych sytuacjach, także w tych, w których się trzeba zmierzyć z własnym lękiem. Wiktoria IV Liceum im. Marcina Kromera w Gorlicach uzasadniała swój udział w pielgrzymce pragnieniem pogłębienia wiary, mimo, że wielu jej rówieśników od niej odchodzi. To jej drugi pobyt na Jasnej Górze, tutaj też pieszo latem pielgrzymuje jej rodzeństwo.

Z kolei Karolina Burkot z Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach podkreśliła, że warto przyjechać na Jasną Górę by ją poznać także jako ciekawe miejsce historyczne.

- Wiadomo „Potop” był czytany, obrona Jasnej Góry, ale to jest miejsce, gdzie każdy Polak powinien się wybrać – mówiła Karolina także z IV LO w Gorlicach, która była tutaj po raz pierwszy. Licealista cieszyła się, że mogła tu przyjechać, ponieważ planowana pielgrzymka w 8 klasie nie doszła do skutku z powodu pandemii.

Reklama

Przy okazji pielgrzymki młodzież maturalna poznaje też Jasną Górę, bo dla wielu to pierwszy kontakt z tym miejscem.

- Tutaj nie chodzi tylko o zdanie matury. Młodzi przyjeżdżają, żeby w tym bliższym czasie do egzaminu dojrzałości, czyli czasie wyborów życiowych, umieć odkryć swoje powołanie nie tylko zawodowe, ale też życiowe - zauważył ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zwrócił uwagę, że niezmiernie ważne we współczesnym duszpasterstwie jest szukanie odpowiednich metod dotarcia do dorastających ludzi, którzy często są zupełnie obojętni na sprawy religijne. - Indywidualne podejście i świadectwo życia to sposób, by dotrzeć do młodych, bo patrzą oni dziś bardzo krytycznie na Kościół – zauważył ks. Reczek.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży porównał dzisiejsze odchodzenie zbuntowanych młodych z Kościoła do uciekających z Jerozolimy rozczarowanych uczniów z Emaus. – Widzimy Jezusa, który idzie z nimi, wyjaśnia im pisma, niczego nie narzuca. Jest z nimi. Dopiero później uczniowie rozpoznają Go i zachwycają się Jezusem na nowo. To jest jedyna droga, by młodzież doprowadzić do Boga – powiedział ks. Ryczek. Podkreślił, że jedną z dróg docierania do młodych jest Internet i media społecznościowe, które stały się ich naturalnym środowiskiem ich życia. Główną drogą jest, zdaniem duszpasterza, towarzyszenie młodym w małych wspólnotach. Zauważył, że wśród 14 kandydatów do seminarium w diec. rzeszowskiej, aż 12 wywodzi się z małych wspólnot duszpasterskich. Pomagają one młodzieży rozwijać się, odkrywać powołanie, otrzymać wsparcie w przezwyciężaniu słabości, nałogów, także zranień, „gdzie są traktowani jako piękni młodzi ludzie, którzy mają potencjał”.

Reklama

Pielgrzymka maturzystów diec. rzeszowskiej została zorganizowana po raz 27.

Najwięcej dużych grup maturzystów przyjeżdża w październiku i w marcu.

Mirosława Szymusik, Piotr Skrzynecki @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-22 17:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przed maturą u Królowej

Niedziela legnicka 13/2019, str. V

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa

Ks. Piotr Nowosielski

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa

Pierwszy dzień wiosny, 21 marca, stał się w naszej diecezji dniem pielgrzymki maturzystów do tronu Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski. Również w bieżącym roku 2-tysięczna grupa uczniów, ich katechetów i nauczycieli przybyła do Częstochowy, aby stanąć na modlitwie przed Jej obrazem.

Więcej ...

Josemaria Escriva de Balaguer

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

pl.wikipedia.org

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?