Reklama

Jasna Góra

Polscy artyści w hołdzie bł. Prymasowi S. Wyszyńskiemu

BPJG

Kilkadziesiąt obrazów w różnych artystycznych technikach malarskich: rysunkowych, graficznych, fotograficznych, rzeźbiarskich i multimedialnych – to szczególny hołd polskich artystek i artystów złożony Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji jego beatyfikacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś na Jasnej Górze odbył się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Współczesnej „WYSZYŃSKI - PATER PATRIAE.”. Ekspozycja znajduje się w Bastionie św. Rocha i można ją zwiedzać do 2 lutego 2024r.

Kurator wystawy prof. Mirosława Rochecka nazywa ją artystyczną „pielgrzymką”, bo jej prezentacje zaplanowano kolejno w 12 galeriach i muzeach w Polsce. Wyjątkowym miejscem ekspozycji – jak podkreśla prof. Rochecka - jest Jasna Góra, z którą życie i działalność Prymasa Wyszyńskiego było nierozłącznie związane. Sam nazywał siebie „Prymasem jasnogórskim”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cykl wystawienniczy nawiązuje też do trasy uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego oraz do zainicjowanej przez niego peregrynacji kopii Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej.

Prace zgromadzone na wystawie skupione są wokół wątków tematycznych, charakteryzujących postawę i duchowość kard. Wyszyńskiego: oddania się Bogu przez ręce Maryi – „Soli Deo”,”…per Mariam”), drogi cierpienia – „Via Dolorosa”, z której wypływają miłość i miłosierdzie - „Caritas et Misericordia. Jest też wątek miłości do Ojczyzny i Kościoła związanej z troską o wolność ludzkich sumień – „Pater Patriae”, „Non Possumus”.

Twórcami obrazów są artyści różnych pokoleń, którzy - jak pisze dr Ewa Dryglas - Komorowska w katalogu do wystawy - za pomocą „pędzla i dłuta” podjęli próbę ukazania tego, co niewyrażalne: tajemnicy ludzkiej świętości. Dzieła powstały w zdecydowanej większości specjalnie na wystawę w związku z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego i prezentowane są po raz pierwszy. Wyjątek stanowi kilka prac artystów starszego pokolenia, którzy wybrali prace ze swojego dorobku.

Jak zaznacza prof. Rochecka artyści w ten sposób upamiętnili beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Dzieła mają zwrócić uwagę na znaczenie tego wydarzenia, przypomnieć postać Prymasa Tysiąclecia, jego zasługi dla Kościoła i Polski. - W artystycznych wypowiedziach i plastycznych znakach zaproszeni do udziału w wystawie twórcy obrazują Jego niezłomną postawę, osobiste przymioty oraz wyznawane i szerzone ogólnoludzkie wartości. Odnoszą się także do historii jego życia i sprawowanej przez niego posługi «duchowego przywódcy narodu» w trudnym czasie powojennej Polski i komunistycznego reżimu PRL-u - zaznaczyła prof. Rochecka. Przypominając w artystycznym ujęciu Jasnogórskich Śluby Narodu i Wielkiej Nowenny, która była programem duszpasterskim służącym przygotowaniu Kościoła w Polsce i Polaków do jubileuszu milenium chrztu Polski w 1966r, autorzy dzieł starali się też wzbudzić refleksję dotyczącą owoców dokonanych wówczas aktów, a zarazem przypomnieć stawiane Polakom przez Prymasa zadania i cele, które wciąż są aktualne.

Reklama

Wystawa „Wyszyński - Pater Patriae” powstała z inspiracji Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-10-13 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Sławomir Wojciechowski: kard. Wyszyński zawsze myślał o przyszłości

„Kard. Wyszyński nigdy nie był człowiekiem, który działał doraźnie, tylko w tym miejscu; cokolwiek działał, zawsze myślał o przyszłości. Był to wizjoner. Widział dalej niż tylko dzisiaj. Cokolwiek robił dzisiaj, spodziewał się owoców w przyszłości” – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Sławomir Wojciechowski pracujący w Couëron we Francji, który jako kleryk drugiego roku warszawskiego seminarium asystował przy pogrzebie kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Diecezja warszawsko-praska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-06-05 13:28

Karolina Błażejczyk/diecezja.waw.pl

Księża neoprezbiterzy, którzy 1 czerwca przyjęli święcenia kapłańskie, otrzymali nominacje na swoje pierwsze parafie. Dekrety wręczył biskup Romuald Kamiński.

Więcej ...

Kard. Ryś: nie lekceważ życia tu i teraz!

2024-06-17 07:30

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy