Reklama

Niedziela Świdnicka

Nowa Ruda. Trzeba być wrażliwym na drugich

Służba liturgiczna i najmłodsi parafianie z parafii św. Mikołaja

archiwum prywatne

Służba liturgiczna i najmłodsi parafianie z parafii św. Mikołaja

Wszedł do historii i pozostał w pamięci jako człowiek o wielkiej dobroci - mówił bp Ignacy Dec o świętym, na cześć którego ludzie od wieków obdarowują się prezentami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie, na specjalne zaproszenie nowego gospodarza wspólnoty ks. Andrzeja Frankowa, odpowiedział biskup senior Ignacy Dec, który przybył 6 grudnia, aby wspólnie się modlić w dniu parafialnego odpustu, o łaski i Boże błogosławieństwo dla miejscowej wspólnoty.

Bp Dec w wygłoszonej homilii skupił się na misji ewangelizacyjnej św. Mikołaja i na jego przykładzie dobroci oraz hojności. Przypomniał zgromadzonym o życiu św. Mikołaja, który zasłynął jako człowiek, dzielący się swoim majątkiem z potrzebującymi, a jego postać stała się symbolem dawania i życzliwości. - Św. Mikołaj – stał się wzorem dobroci, dawania drugim. Dlatego powstała piękna tradycja obdarowywania się na jego wspomnienie podarkami. Dzisiejsze nasze odpustowe spotkanie winno nas uwrażliwić na drugich ludzi, winno nam przypomnieć, że warto być dobrym, że trzeba się dzielić – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Dec wezwał wiernych do dzielenia się nie tylko dobrami materialnymi, ale również dobrym słowem i życzliwym uśmiechem. Przypomniał o znaczeniu życzliwości i hojności w budowaniu wspólnoty oraz o tym, że prawdziwe bogactwo nie polega na posiadaniu, ale na dawaniu.

- Dzisiaj pytamy się w czym możemy naśladować św. Mikołaja?. Odpowiedź nie jest trudna na to pytanie. Możemy powiedzieć, że możemy naśladować św. Mikołaja w dzieleniu się z drugimi dobrami duchowymi i materialnymi. Pamiętajmy, że dawanie czyni nas duchowo bogatszymi. Dar ubogaca nie tylko tego, kto go otrzymuje, ale dar ubogaca w pierwszym rzędzie dającego. Staje się on duchowo bogatszym. Dlatego mówi się, że nie ten jest bogaty, kto dużo ma, ale ten kto dużo daje. Nasz dar, który przekazujemy innym może przybierać rożne formy, niekoniecznie materialne. Ważnym darem dla drugich może być nasze dobre, życzliwe słowo. Dobre, krzepiące słowo rzeczywiście może być wielkim darem dla drugiego. Dlatego mogę cię zapytać jakim jesteś św. Mikołajem dla twojej schorowanej mamy, dla zniszczonego życiem ojca, dla teściowej, synowej. Jakim językiem przemawiasz do swoich domowników. Tak często utrudniamy sobie życie nieodpowiedzialnym, zgryźliwym mówieniem. Spotykamy ludzi warczących na siebie. Narzekamy na trudne czasy. Wiemy, że wiele zależy od naszych decydentów, ale bądźmy szczerzy – także wiele zależy od nas. Klimat w twoim domu zależy wiele od ciebie, od twojego mówienia, zachowania - wyjaśniał hierarcha, dodając, że ...

Kto chętnie daje, dzieli się, tego Pan Bóg wynagradza i mu błogosławi.

Podziel się cytatem

Na zakończenie Mszy św. bp Dec osobiście rozdał wiernym drobne upominki w imieniu św. Mikołaja, co było pięknym gestem nawiązującym do tradycji darów świętego.

archiwum prywatne

archiwum prywatne

archiwum prywatne

archiwum prywatne

archiwum prywatne

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-06 20:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowa Ruda. Święta Anna widzi i słyszy

Dużym zainteresowaniem cieszyły się karykatury rysowane przez Jana Walkowiaka

Marek Krukowski

Dużym zainteresowaniem cieszyły się karykatury rysowane przez Jana Walkowiaka

Do refleksji nad duchowym znaczeniem darów wzroku i słuchu oraz przykładem życia świętej Anny zachęcał wiernych bp Adam Bałabuch podczas odpustu ku czci mamy Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Będą warsztaty dla biskupów i prezbiterów odpowiedzialnych za formację stałą duchowieństwa

2025-10-14 20:36

Karol Porwich/Niedziela

Propozycję wspólnych warsztatów skierowanych do biskupów oraz prezbiterów odpowiedzialnych za formację stałą w diecezjach przedstawił podczas 402. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Gdańsku Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji i życia prezbiterów przy Komisji Duchowieństwa KEP pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla.

Więcej ...

Biały koń z Polski w darze dla papieża Leona XIV

2025-10-15 12:50

Vatican Media

Papież Leon XIV otrzymał w środę białego konia czystej krwi arabskiej ze stadniny w Kołobrzegu-Budzistowie. Przekazanie tego daru odbyło się przed audiencją generalną w Watykanie. Papież jeździł konno podczas swej wieloletniej posługi w Peru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Spójrz razem z Jezusem na swoje dotychczasowe życie

Wiara

Spójrz razem z Jezusem na swoje dotychczasowe życie

Kiedy trzyletniego Briana odwiedził ojciec Pio

Wiara

Kiedy trzyletniego Briana odwiedził ojciec Pio

Otwarto stację metra Świętej Maryi Dziewicy

Świat

Otwarto stację metra Świętej Maryi Dziewicy

Oświadczenie Wojciecha Jędrzejewskiego

Kościół

Oświadczenie Wojciecha Jędrzejewskiego

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Wiara

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....

Wiara

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Komunikat ws. o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Kościół

Komunikat ws. o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP