Reklama

W diecezjach

Radni za ustanowieniem bł. Rodziny Ulmów patronami województwa podkarpackiego

Episkopat News

Przez aklamację i przy brawach radni wojewódzcy przyjęli uchwałę, aby bł. Rodzina Ulmów patronowała województwu podkarpackiemu. Z taką inicjatywą do samorządu wystąpiła Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nasza inicjatywa ustanowienia patronów została podjęta w trosce o wartości, gdy obserwujemy upadek autorytetów, pościg za dobrami materialnymi i stawianie na pierwszym miejscu pieniędzy. Chcemy zasygnalizować, że rodzina Ulmów reprezentuje uniwersalne wartości i jest przykładem do naśladowania nie tylko dla województwa, ale też Polski, a nawet świata. Postawa moralna, heroizm, skromność, miłość do dzieci - to ich charakteryzowało. W tych czasach trudnych, gdy wszyscy gonią za dobrami materialnymi, tu mamy piękny obraz tego, co jest w życiu ważne - mówiła w czasie sesji Nina Kitlińska, reprezentująca radę ruchów.

Marszałek Władysław Ortyl zauważył, że kończący się rok był ogłoszony na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Ulmów, a w 2024 r. będzie takim w całej Polsce. - Nasze stanowisko jest realną odpowiedzią na wyzwania dotyczące potrzeby utrwalenia duchowego bogactwa i społecznych konsekwencji związanych z beatyfikacją Rodziny Ulmów - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Jako Radni Województwa Podkarpackiego dziękujemy za wszelkie przejawy uznania, kultu i szacunku dla postawy Rodziny Ulmów. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie z Dziećmi są w naszej opinii najlepszymi kandydatami do miana Świętych Patronów Województwa Podkarpackiego. Zwracamy się zatem do Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego z prośbą o wystąpienie do Stolicy Apostolskiej, aby Błogosławiona Rodzina Ulmów została uznana Patronami Województwa Podkarpackiego” - czytamy w treści stanowiska.

Radni podkreślili również, że życie i postawa rodziny Ulmów wpisuje się w charakter regionu, w którym dominuje przywiązane do tradycyjnych wartości, a jednocześnie nie odwraca się od pozytywnie rozumianego postępu. Zwrócili też uwagę na rosnący kult błogosławionej rodziny z Podkarpacia oraz poświęcone im liczne publikacje.

„W czasach, w których przyszło nam żyć, wartości takie jak rodzina, miłość bliźniego, godność człowieka, miłosierdzie, solidarność musimy mocno pielęgnować i promować. Są one odpowiedzią na kryzys wartości, jaki przeżywamy od przełomu wieków, na co duży wpływ ma konsumpcjonizm, materializm, nihilizm oraz zagrożenia, na które szczególnie narażone są dzieci i młodzież. W tym kontekście bł. rodzina Ulmów jest dla mieszkańców Podkarpacia pięknym drogowskazem na życiową drogę” - napisali radni w treści uzasadnieniu do uchwały.

Reklama

- Dziękuję za to, że błogosławiona rodzina ma stać się patronem Podkarpacia. Wpatrywanie się w te rodzinę pozwala odnaleźć czytelną drogę do realizacji naszego człowieczeństwa. Jezus Chrystus został nam dany jako przewodnik na naszej drodze, dla nas jest wymowne abyśmy w tym świetle Chrystusowym mogli się poruszać, abyśmy mogli doświadczać światła Bożego. Ulmowie mieli w sobie to światło, które Bóg wszczepił w ich serca, dzięki temu mogli emanować swym człowieczeństwem i pozostać ludźmi nawet w trudnych czasach - podkreślił podczas sesji biskup Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Uchwała została podjęta 21 grudnia.

Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie II wojny światowej przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. nad ranem żandarmi niemieccy dokonali egzekucji. Z zimną krwią rozstrzelali najpierw Żydów, a następnie Wiktorię i Józefa. Oprawcy zamordowali również szóstkę dzieci Ulmów. Natomiast najmłodsze, siódme, zaczęło przychodzić na świat w chwili śmierci matki.

Beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-22 16:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cichy patron

Kościół św. Józefa Robotnika w Dobrzeszowie

TER

Kościół św. Józefa Robotnika w Dobrzeszowie

Św. Józef jest patronem kościoła w Dobrzeszowie. Oblubieniec Maryi nosi przydomek „robotnik”. Ciekawe dlaczego? Ani w Dobrzeszowie, ani w najbliższej okolicy nie było żadnej fabryki, w której pracowali robotnicy.

Więcej ...

Pamięci pomordowanych na Kresach Południowo - Wschodnich

2025-07-11 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

11 lipca, o godzinie 10.00 na skwerze Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu, z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, przy Pomniku-Mauzoleum ludności polskiej pomordowanej przez OUN i UPA odbyły się obchody upamiętniające.

Więcej ...

Coraz więcej pielgrzymów na szlaku św. Jakuba

2025-07-11 17:10
Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów

Vatican Media

Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów

Liczba pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela rośnie z roku na rok. Według biura pielgrzyma Oficina de Acogida al Peregrino, w 2025 roku trasę może ukończyć aż 570 tysięcy osób — to o 14 procent więcej niż w rekordowym 2024 roku - podaje Catholic Herald.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką