Kanada: kardynał oskarżony o napaść seksualną zawiesza pełnienie obowiązków
la-croix.com/KAI
Episkopat.pl
Oskarżony o napaść seksualną sprzed ćwierć wieku arcybiskup Québeku kard. Cyprien Lacroix zdecydowanie zaprzecza oskarżeniom, lecz na czas wyjaśniania sprawy zawiesił pełnienie swych obowiązków. 66-letni prymas Kanady jest od ubiegłego roku członkiem Rady Kardynałów, pomagającej papieżowi w rządzeniu Kościołem.
Informację o tym, że nazwisko kardynała znajduje się w dokumentach sądowych dotyczących domniemanych przypadków przemocy seksualnej w archidiecezji Québec, przedstawiły kanadyjskie media 25 stycznia. Według nich przyszły prymas miał w 1987-1988 roku dopuszczać się napaści seksualnej wobec 17-latki.
Następnego dnia hierarcha kategorycznie zaprzeczył tym oskarżeniom i stwierdził, że są one bezpodstawne. Jednocześnie zapowiedział swoim współpracownikom, że do wyjaśnienia sprawy wycofuje się tymczasowo z pełnienia swoich obowiązków.
Kard. Lacroix kieruje archidiecezją Québec od 2011 roku, wcześniej (od 2009) był jej biskupem pomocniczym. Należy do Instytutu Świeckiego Piusa X, którym kierował w latach 2001-2009. Od 2014 roku jest kardynałem.
Abp Gänswein: niektórzy chcą nałożyć chrześcijanom kaganiec
pb (KAI/APIC) / Einsiedeln / KAI
Georg Ganswein/facebook.pl
Prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein zarzucił politykom Unii Europejskiej brak reakcji w obliczu coraz liczniejszych ataków na wartości i symbole chrześcijańskie oraz aktów wandalizmu na budynki kościelne naszym kontynencie.
"Zestaw przetrwania" kardynała na konklawe: co można zabrać do Kaplicy Sykstyńskiej?
2025-05-04 06:27
Red. na podst. aciprensa.com
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Trzask zamykanych drzwi będzie początkiem jednego z najbardziej tajemniczych i symbolicznych dni Kościoła katolickiego: w przyszłą środę, 7 maja, 133 kardynałów elektorów, zebranych na konklawe, zostanie odizolowanych od świata zewnętrznego w Kaplicy Sykstyńskiej, pod przysięgą zachowania absolutnej tajemnicy, aby wybrać nowego papieża.
W Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego złożyły przysięgę osoby, które będą mogły mieć kontakt z kardynałami w czasie konklawe. W stuosobowym gronie znajdują się m.in. spowiednicy, obsługa Domu św. Marty i przedstawiciele służb, dbających o bezpieczeństwo. Wszystkich obowiązuje m.in. bezwzględna dyskrecja, pod karą zaciągnięcia ekskomuniki.