Reklama

Niedziela Wrocławska

Społeczny przekaz w Kościele

Kadr z teledysku

WWW.YOUTUBE.PL

Kadr z teledysku "Bierz i czytaj"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środki społecznego przekazu są niezwykle istotnym narzędziem w kształtowaniu postaw, zachowań a nawet myśli współczesnego człowieka. Dlatego tak ważne jest poświęcenie jednego dnia w Kościele katolickim mediom, aby ukazać ich chrześcijański wymiar. Dzień Środków Społecznego Przekazu został ustanowiony już 45 lat temu, gdy Kościół miał ogromne problemy z oswojeniem medialnego świata. Rozkwit mediów katolickich: prasy, radia i telewizji sprawił, że środki przekazu są coraz lepiej wykorzystywane w dziele ewangelizacji.

Lokalne katolickie media

Archidiecezja wrocławska może pochwalić się kilkoma ważnymi mediami katolickimi, m. in. wrocławską „Niedzielą”, Radiem Rodzina, „Gościem Niedzielnym” czy „Nowym Życiem”. Dzięki temu wierni naszej diecezji otrzymują informacje zarówno z kraju i ze świata, jak i z działań lokalnego Kościoła. Co ważne w wielu parafiach wydawane są coraz częściej specjalne gazetki informujące o życiu parafialnym i społecznym. Media katolickie informują nie tylko o wydarzeniach stricte „kościelnych”, ale podają też informacje kulturalne, naukowe, społeczne a nawet polityczne, które mają kształtować chrześcijańskie sumienie wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Internet w służbie Kościoła

Media katolickie istnieją już w Polsce od wielu lat, jednak jak pokazują badania, życie wielu ludzi przeniosło się do Internetu. Kościół również postanowił zaangażować się w internetowy świat, by w ten sposób dotrzeć do większego grona odbiorców. Prasa katolicka oprócz tradycyjnych wydań ukazuje się także w Internecie, ciekawe artykuły i wywiady prezentowane są także na naszej stronie www.niedziela.pl.

Portale społecznościowe

Życie młodych ludzi związane jest nieodłącznie z portalami społecznościowymi, którym poświęcają wiele czasu. Dlatego także tutaj obecny jest Kościół - wiele organizacji, wspólnot, zgromadzeń a także duchownych ma swoje profile, które pozwalają na stały kontakt z osobami chcącymi porozmawiać o Bogu, życiu i problemach, a także z potrzebującymi wsparcia. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu chrześcijan na tych portalach do wielu osób docierają ważne informacje z życia Kościoła i wspólnot, które w przyszłości mogą wydać pozytywne owoce.

Reklama

Wrocławskie inicjatywy

Nasza diecezja może się również poszczycić ciekawymi inicjatywami wykorzystującymi najnowsze technologie. Duszpasterstwo „Maciejówka” organizowało m. in. Rekolekcje SMS-owe, które dla wielu były jedynym sposobem na głębsze przeżycie Wielkiego Postu a także „Kazania Ponadczasowe” umieszczane na portalu YouTube.pl, w których ks. Mirosław Maliński opowiadał o najważniejszych prawdach wiary. W ostatnim czasie na tym portalu pojawił się także doskonały hip-hopowy utwór ks. Jakuba Bartczaka „Bierz i czytaj” zachęcający do czytania Pisma Świętego. Każda taka inicjatywa przyciąga wielu młodych ludzi, którzy dzięki nowatorskim i odważnym pomysłom inaczej spoglądają na sprawy wiary.

Pogotowie duchowe 24 h na dobę

Pogotowie duchowe to inicjatywa kilkunastu księży ofiarujących swój czas i wsparcie wszystkim tym, którzy potrzebują chwili rozmowy i porady. Księża dyżurują przy telefonach 24 godziny na dobę. Starają się nieść pomoc przede wszystkim duchową, ale także materialną. Każdy, kto potrzebuje chwili rozmowy, może wejść na stronę www.pogotowieduchowe.pl. Również księża, osoby konsekrowane mogą zaangażować się w to wyjątkowe dzieło i ofiarować swój czas potrzebującym.
Media coraz częściej są w pozytywny sposób wykorzystywane przez Kościół w Polsce. Wszelkie podejmowane inicjatywy są bardzo dobrze odbierane przez wiernych, szczególnie tych młodszych. Środki społecznego przekazu są cennymi narzędziami ewangelizacyjnymi we współczesnym świecie, dlatego warto z nich umiejętnie korzystać.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W ponad 60 światowych mediach teksty o Polsce i jej historii; wśród autorów premier Morawiecki

pixabay.com

W ponad 60 mediach na całym świecie ukażą się w najbliższych dniach teksty o Polsce i jej historii w ramach kolejnej odsłony akcji "Opowiadamy Polskę światu". Artykuły autorstwa m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i zagranicznych historyków będą poświęcone potrzebie europejskiej solidarności w obliczu wspólnych zagrożeń. Przypomniana zostanie również 80. rocznica powstania Armii Krajowej.

Więcej ...

Syndrom cesarza

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

commons.wikimedia.org

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin przewodniczący Xi Jinping rozbił bank – ma 100% władzy, którą miał kiedyś tylko Mao Zedong. Nikt mu się już nie sprzeciwi i nie powie, że popełnia błędy.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?